Do konca septembra by sa mala vypracovať analýza všetkých regulovaných poplatkov, ktoré ovplyvňujú koncovú cenu elektriny, Bližšie by sa malo pozrieť aj na mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energií.
Situácia v slovenskom oceliarskom priemysle stále leží vláde na srdci. Hľadá spôsoby ako mu pomôcť, ako zvýšiť slovenským oceliarom ich konkurencieschopnosť. Svetlo sveta už uzrela koncepcia Ministerstva hospodárstva SR. „Cieľom predkladaného materiálu je analyzovať možnosti podpory pre konkurencieschopný oceliarsky priemysel, prispieť k zachovaniu konkurenčnej schopnosti a udržateľnosti oceliarskeho sektora a stanoviť reálne a dosiahnuteľné ciele v tejto oblasti. Bez priemyselného sektora, ktorého neodmysliteľnou súčasťou je výroba ocele, nie je možné zabezpečiť stabilitu domáceho hospodárstva a udržateľnosť zamestnanosti,“ myslí si ministerstvo.
Vyššie ceny energií ničia európskych oceliarov
Rezort hospodárstva si uvedomuje, že jedným z hlavných faktorov konkurencieschopnosti oceliarskeho odvetvia sú náklady na energie. Tie podľa štúdie Ecorys o európskych energeticky náročných priemyselných odvetviach predstavujú 40 % celkových prevádzkových nákladov. „Navyše oceliarsky priemysel na Slovensku čelí jedným z najvyšších koncových cien elektriny v EU z dôvodu vysokých regulovaných poplatkov,“ upozorňuje ministerstvo. Európsky priemysel čelí už dlhšiu dobu vyšším cenám za energiu než väčšina jeho medzinárodných konkurentov. „Priemerné koncové ceny elektriny pre veľkoodberateľov sú pre priemyselné odvetvie EÚ dvakrát vyššie než v USA a podstatne vyššie než ceny vo väčšine ostatných krajín OECD (s výnimkou Japonska) a mnohých hlavných rozvíjajúcich sa hospodárstvách,“ dodáva ministerstvo. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu v rokoch 2005 až 2012 čelilo európske priemyselné odvetvie zvyšovaniam cien elektrickej energie priemerne na úrovni 38 %. Spojené štáty v tomto období pritom zaznamenali pokles cien o štyri percentá.
Chcú riešiť drahé energie
Ministerstvo hospodárstva vidí priestor v znížení cien elektriny pre náročné priemyselné odvetvia na Slovensku. Na koncové ceny sa ich bližšie pozrieť vďaka rôznym analýzam, ktoré by mali byť k dospozícii do konca septembra tohto roka. Plánuje sa tak vypracovať analýza všetkých regulovaných poplatkov, ktoré ovplyvňujú koncovú cenu elektriny, či analýza vplyvu mechanizmov podpory pre obnoviteľné zdroje energie alebo iné formy energie na koncovú cenu energií pre energeticky náročné odvetvia. Do konca septembra by mal byť taktiež vypracovaný návrh opatrení na zníženie tarify za prevádzkovanie systému, ktorá tvorí časť koncovej ceny elektriny a zahŕňa napríklad aj podporu „zelenej“ energie, či podporu ťažby uhlia. „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR by mal pripraviť koncepciu pravidelného posudzovania a porovnávania štruktúry nákladov dodávok energií pre oceliarsky priemysel SR v porovnaní s ostatnými ekonomikami EÚ a ostatnými globálnymi významnými konkurentmi,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Pripravené sú aj ďalšie opatrenia
Vláda by mala pre zlepšenie konkurencieschopnosti nášho oceliarskeho priemyslu pripraviť osobitný rámec na financovanie projektov výskumu, rozvoja a inovácií v oceliarskom odvetví. Ministerstvo nezabúda ani na potrebu prípravy kvalifikovaných pracovníkov. „Vláda pripraví opatrenia na využitie prostriedkov z Európskeho sociálneho fondu na preškolenie a rekvalifikáciu pracovníkov v oceliarskom odvetví. Pripravíme legislatívne opatrenia medzi vládou SR, regionálnou samosprávou a oceliarskym odvetvím v oblasti prípravy nových zamestnancov,“ uzavrelo ministerstvo.