Dočasne poverenej vláde neprekážajú plány Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) podnikať aj v oblasti obnoviteľných zdrojov energií a výroby vodíka. Ministri v stredu vzali na vedomie dodatok k akcionárskej zmluve upravujúcej akcionárskej práva v obchodnej spoločnosti JESS.
Spoločnosti JESS, ktorá bola slovenskou vládou založená pred zhruba 14 rokmi za účelom výstavby nového jadrového zdroja v Jaslovských Bohuniciach, tak už nebránia ani formality pri investovaní 25 miliónov eur do výstavby dvoch veľkých slnečných elektrární a do výroby vodíka.
Vyhlásili verejné obstarávanie
Firma JESS už vyhlásila verejné obstarávanie na výstavbu prvej fotovoltickej elektrárne s inštalovaným výkonom 10 megawattov v lokalite Jaslovských Bohuníc. V pláne je aj výstavba ešte jednej 10-megawattovej slnečnej elektrárne.
Slnečná elektráreň v Bohuniciach je bližšie k realite, spoločnosť JESS pokračuje v zelených projektoch za milióny eur
V prípade projektu obnoviteľných zdrojov energií (OZE) v Jaslovských Bohuniciach sú podľa spoločnosti pripravené dokumenty na spojené územno-stavebné konanie. Fotovoltická elektráreň by mohla byť pripojená do sústavy ešte vo štvrtom kvartáli 2023.
Spusteniu povoľovacích procesov už nič nebráni
V prípade vodíkovej stanice v Trnave na výrobu zeleného vodíka ukončila a vyhodnotila firma JESS súťaž na dodávateľa technológie na výrobu, skladovanie a plnenie vodíka v areáli EMPARK.
JESS bude zelený vodík pre autobusy vyrábať v Trnave – Modranke, náklady dosiahnu približne štyri milióny eur
Podľa spoločnosti JESS už nič nebráni spusteniu povoľovacích procesov s plánovaným termínom uvedenia do prevádzky v prvom kvartáli 2024.
Jadrová energetická spoločnosť Slovenska, ktorá vznikla koncom roka 2009, je spoločným podnikom slovenskej Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti, a. s. (JAVYS), ktorá vlastní 51-percentný podiel, a českej energetickej skupiny ČEZ vlastniacej 49 percent akcií. Pôvodným poslaním spoločnosti JESS bolo pripraviť projekt vhodného typu jadrového zdroja, následne zabezpečiť jeho výstavbu a ekonomicky, efektívne a bezpečne vyrábať elektrickú energiu.