Poslanec za stranu Smer-SD Martin Nemky chce podľa SAPI v novele zákona o energetike zaviesť takzvanú neoprávnenú dodávku elektriny do distribučnej sústavy.
Vládny poslanec za stranu Smer-SD Martin Nemky sa cez pozmeňujúci návrh k novele zákona o energetike snaží zlegalizovať poplatok za prístup do distribučnej sútavy, takzvaný G-komponent, ktorý platia výrobcovia elektriny. Upozornila na to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a obnoviteľných zdrojov energie (SAPI). „Menovaný poslanec chce svojim pozmeňujúcim návrhom zaviesť takzvanú neoprávnenú dodávku elektriny do distribučnej sústavy. To znamená, že každý, kto vyrába elektrinu, bude po tejto zmene tvrdo prenasledovaný, považovaný za porušovateľa zákona a dokonca pokutovaný,“ uviedla na piatkovej tlačovej besede riaditeľka SAPI Veronika Galeková.
Potrestatní výrobcovia
Toto bude podľa nej možné preto, lebo spomínaný poslanecký návrh chce legalizovať poplatok G-komponent. „Poplatok, o ktorom ústavný súd rozhodol, že je protiústavný a taktiež okresné súdy po celom Slovensku rozhodli, že tento poplatok a s ním spojené uzavretie takzvanej zmluvy o prístupe výrobca elektriny nepotrebuje. Prekladateľ zrejme touto úpravou sleduje zámer trestať nielen veľkých výrobcov elektriny, nielen z obnoviteľných zdrojov, ale aj malých výrobcov elektriny z vody, bioplynu či fotovoltiky,“ zdôraznila Galeková s tým, že pozmeňujúci návrh taktiež potrestá tisícky slovenských domácností, ktorým štát rozdal poukážky na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií.
Názor právnika
Pozmeňujúci poslanecký návrh sa nepozdáva ani niektorým právnikom. „Predložený pozmeňujúci návrh je podľa môjho názoru odfláknutý a nedomyslený, právne veľmi problematický. Znepokojuje ma to, že takáto významná zmena zákona o energetike prichádza zo dňa na deň bez toho, aby bola podrobená akejkoľvek verejnej diskusii,“ podotkol právnik z advokátskej kancelárie Poláček & Partners Pavol Poláček.
Podľa neho predložený pozmeňujúci návrh núti všetkých výrobcov elektriny, aby platili poplatok, takzvaný G-komponent. „A to aj napriek tomu, že o ňom ústavný súd povedal, že je protiprávny a že to potvrdili rozhodnutia okresných súdov vo viac ako 15 prípadov. Môže nastať masívne odpájanie výrobcov elektriny. Netýka sa to len veľkých výrobcov, ale aj bežných ľudí, ktorí si na streche rodinných domov nainštalovali fotovoltické panely,“ konštatoval Poláček.
Opozičná kritika
Pred zhruba piatimi rokmi Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zaviedol svojou vyhláškou platbu za prístup do distribučnej sústavy, spomínaný G-komponent. Vtedajší opoziční poslanci sa následne obrátili na ústavný súd. Tvrdili, že vyhláška zavádzajúca túto platbu nezákonným spôsobom znižuje podporu, ktorá je výrobcom elektriny garantovaná zákonom o podpore obnoviteľných zdrojov na obdobie 15 rokov v stabilnej výške. Nárok na túto podporu totiž považovali za vlastníctvo chránené ústavou aj európskym dohovorom. Navyše, úrad mal podľa nich zaviesť G-komponent nezákonným spôsobom.
Regulačný úrad všetky obvinenia výrobcov elektriny viackrát odmietol. Bývalý predseda ÚRSO Jozef Holjenčík vysvetľoval zavedenie G-komponentu aj Bruselu. Vo svojom liste ubezpečil riaditeľa pre vnútorný trh s energiami generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku Klausa-Dietera Borchardta, že zavedením G-komponentu úrad neurobil nič neobvyklé, čo by nemalo oporu v európskej legislatíve a v praxi ostatných členských krajín EÚ. Všetky kroky slovenského regulátora podľa neho robili s vedomím, že v nijakom prípade nie sú v rozpore s legislatívou Európskej únie, nie sú diskriminačné a nesmú a nebudú mať negatívny dopad na otvorenosť vnútorného trhu a proces jeho integrácie.