Vďaka novým projektom, ktoré získali od ministerstva hospodárstva osvedčenie, by malo na Slovensku pribudnúť vyše 640 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 180 megawattov tepelného výkonu.
Záujem o investovanie do nových energetických projektov mierne vzrástol. Kým v roku 2014 vydalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH) štrnásť osvedčení o súlade investičného zámeru s dlhodobou koncepciou energetickej politiky, v minulom roku to bolo osemnásť. Bez spomínaného osvedčenia nemôže investor začať s výstavbou energetického zdroja či infraštruktúry. Projekty, ktoré dostali vlani od rezortu hospodárstva povolenie, sa týkajú nielen výstavby nových energetických zdrojov, ale aj výstavby energetickej infraštruktúry.
Narastie elektrický aj tepelný výkon
Vďaka novým projektom, ktoré získali od ministerstva osvedčenie, by malo na Slovensku pribudnúť vyše 640 megawattov inštalovaného elektrického výkonu a viac ako 180 megawattov tepelného výkonu. Najväčšiu elektrickú výrobnú kapacitu by mal priniesť projekt spoločnosti Hyco. Tá chce v katastrálnom území Ďubákovo a Ipeľský Potok nad vodnou nádržou Málinec postaviť vodnú elektráreň s výkonom 560 megawattov.
CPP Zemplín postaví biomasovú tepláreň
Nový energetický zdroj by mal na základe vydaného osvedčenia vyrásť aj v Strážskom. Na východe Slovenska plánuje spoločnosť CPP Zemplín výstavbu biomasovej teplárne. Plánovaná biomasová tepláreň by mala mať tepelný výkon 87 megawattov. Okrem tepla by mal energetický zdroj v Strážskom vyrábať aj elektrinu, keďže investor počíta s tým, že tento zdroj bude mať aj elektrický výkon na úrovni 40 megawattov.
Vodná elektráreň pribudne na Hrone
Spoločnosť Hydro Company plánuje na rieke Hron postaviť malú vodnú elektráreň. Výkon elektrárne v katastrálnom území Žiaru nad Hronom by mal predstavovať necelé dva megawatty. Osvedčenie získal aj projekt firmy Eucal. Tá by mala v košickej teplárni nahradiť starú technológiu za nové plynové motory s celkovým tepelným a elektrickým inštalovaným výkonom 42 megawattov.
Aj prestavba paroplynu
Spoločnosť PPC Energy získala ministerské osvedčenie na prestavbu existujúceho paroplynu v Bratislave na kogeneračnú jednotku. Po rekonštrukcii bude mať vynovený zdroj necelých 60 megawattov tepelného výkonu. Spoločnosť Západoslovenská distribučná plánuje podľa údajov zverejnených ministerstvom hospodárstva vybudovať novú elektrickú stanicu v Kráľovej nad Váhom, náhradu stožiarov, ako aj rekonštrukciu vedení.
Slovenská elektrizačná prenosová sústava chce napríklad postaviť 2×400 kilovoltové vedenie medzi rozvodňou v Hornej Žďani a lokalitou Oslany. Spoločnosť Eustream plánuje prepojiť vysokotlakové plynovody v areáli hraničnej preberacej stanice Ruská.