Na Slovensku sa v minulom roku celkovo spotrebovalo päť miliárd metrov kubických zemného plynu, čo v medziročnom porovnaní predstavuje mierny pokles o dve percentá.
Na Slovensku sa v minulom toku spotrebovalo päť miliárd metrov kubických zemného plynu. V porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny pokles, približne o 2 %. „Mierny pokles, respektíve stagnácia trhu je dôsledkom teplého počasia, ale tiež pokračovania poklesu výroby elektriny zo zemného plynu a zvyšovania energetickej efektívnosti na strane odberateľov,“ uviedol hovorca Slovenského plynárenského priemyslu Peter Bednár.
SPP si udržuje dominantné postavenie
Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v tomto roku predpokladá, že si udrží naďalej dominantné postavenie na slovenskom trhu so zemným plynu, s celkovým podielom 64 %. V regulovanom segmente domácnosti očakáva firma podiel 75 %. „Prirodzený odliv zákazníkov pre pokračujúcu liberalizáciu trhu so zemným plynom kompenzujeme získavaním nových zákazníkov v odbere elektriny alebo oboch energií. K 1. januáru tohto roka sme v segmente Domácnosti mali zazmluvnených celkovo takmer 1,24 milióna odberných miest na dodávku plynu alebo elektriny,“ dodal Bednár. V segmente firemných zákazníkov sa SPP pre rok 2014 podarilo udržať podiel na úrovni približne 60 %.
Slovenský plynárenský priemysel je energetická spoločnosť a dodávateľ energií. SPP priamo nadväzuje na viac ako 150-ročnú tradíciu plynárenstva na Slovensku. Akcionármi SPP sú Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku Slovenskej republiky (51 %) a Energetický a průmyslový holding, a.s. (49 %). Štát sa v súčasnosti snaží prevziať podiel od EPH jeho podiel. Chce tak úplne ovládnuť dominantného dodávateľa plynu na Slovensku, a tým ovládnuť jeho cenotvorbu plynu.