Vo Veľkých Kapušanoch sa v utorok aj za účasti predstaviteľov Európskej komisie uskutočnia rokovania medzi Slovenskom a Ukrajinou o dodávkach plynu na Ukrajinu. Slovensko začne s prácami na spustení reverzného toku plynu aj napriek tomu, že žiadne záruky ešte nie sú.
Vo Veľkých Kapušanoch na východe Slovenska sa v utorok aj za účasti predstaviteľov Európskej komisie (EK) uskutočnia rokovania medzi Slovenskom a Ukrajinou o dodávkach plynu na Ukrajinu. V nedeľňajšej relácii televízie TA3 V politike to oznámil predseda vlády Robert Fico. „Z ničoho nič sa to zrazu nejako objavilo a je to realita, tak sa na to pripravujeme. V utorok príde delegácia ukrajinských expertov, mal by tam byť aj minister hospodárstva, aj predstavitelia Eustreamu, predstavitelia ministerstva hospodárstva a Európskej komisie,“ uviedol Fico. Podľa premiéra však nie je celkom jasné, čo má byť cieľom návštevy. „Či nás snáď chcú ukrajinskí experti presvedčiť o niečom, čo už dávno vieme, alebo nevieme?“. Predseda vlády očakával, že v stredu sa uskutočnia aj politické rokovania v Bratislave, v tomto okamihu vraj už nie sú plánované. „Je mi ľúto, počul som, že opäť zlyhala komunikácia,“ dodal.
Sme pripravení
Fico v relácii zopakoval, že Slovensko je pripravené spustiť reverzný tok plynu, chce pomôcť, ale za normálnych a serióznych podmienok. „Stali sme sa niečím, čo je dnes tlačené dvoma obrovskými balvanmi zľava aj sprava, musíme sa správať rozumne, so sedliackym rozumom,“ poznamenal. Premiér si myslí, že Ukrajinci nie sú pripravení platiť. „Ako keby hrali hru, že teraz sme tu, tak sa o nás pobite. Kto nám dá viac, k tomu sa nejako prikloníme,“ konštatoval. Fico je rád, že Ukrajina podpísala s EÚ asociačnú dohodu, ak však očakávajú pomoc, musia si podľa neho najskôr splniť úlohy doma.
Záruky ešte nie sú
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v relácii TA3 podotkol, že Slovensko začne s prácami na spustení reverzného toku plynu aj napriek tomu, že žiadne záruky ešte nie sú. „Ideme do toho, pretože tie technické práce, ktoré je nutné uskutočniť, zaberú niekoľko mesiacov a my za ten čas tie právne a iné aspekty ošetríme. Ale ako výraz našej dobrej vôle a pripravenosti situáciu riešiť sme prijali rozhodnutie, že rozbiehame prípravné technické práce bez toho, aby sme mali tie veci ošetrené,“ vyhlásil Lajčák. Do konca tohto procesu však podľa neho musí existovať nejaký právny rámec. Podľa Lajčáka nepotrebujeme žiadne extra garancie, ide len o to, že obchody v EÚ sa uskutočňujú na základe nejakých dohôd a podkladov. Viac svetla do situácie môže podľa Lajčáka priniesť práve budúcotýždňové rokovanie. „Prípojka môže byť vybudovaná približne v novembri a tie náklady je pripravený znášať Eustream,“ dodal. Ako Lajčák uzavrel, ako komerčná firma však očakáva, že sa im náklady vrátia.