Plynovod Vojany-Užhorod, ktorým sme už neraz pomohli nášmu východnému susedovi, znova ožil. Približne tri roky sa vojanský plynovod viac nepoužíval, ako používal.
Po zastavení tranzitu plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko a ďalej na západ sa však zrazu slovensko-ukrajinský plynovod naplnil znova plynom. Počas januárových a prvých februárových dní tohto roka plynovodom neprešla zo Slovenska na Ukrajinu ani molekula plynu.
Situácia sa zmenila od štvrtka
Ako vyplýva z údajov slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, od štvrtka (6. február) sa však situácia začala meniť. Zo Slovenska sme Ukrajincom poslali vo štvrtok takmer 3 milióny metrov kubických plynu.
Ukrajina výrazne zvýšila dovoz plynu zo Slovenska aj ďalších okolitých štátov
Ďalšie dni vyše 7 miliónov metrov kubických plynu a v súčasnosti už posielame nášmu susedovi takmer 8 miliónov kubíkov plynu denne. Zaujímavé je, že s dodávkami plynu pomáhame Ukrajincom znova počas vlády Roberta Fica. Toho Fica, ktorý po zastavení tranzitu plynu cez Ukrajinu nenechal na ukrajinskom prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému nitku suchú.
Ceny plynu v EÚ vyskočili na dvojročné maximum, ekonóm priblížil dôvody - GRAF
Rozhodnutie ukrajinského prezidenta zastaviť tranzitu plynu cez svoje územie ostro kritizoval a nášmu východnému susedovi sa vyhrážal recipročnými opatreniami. medzi ktorými nechýbali zastavenie núdzových dodávok elektriny či zastavenie humanitárnej pomoci.
Prevádzku sme obnovili pred 10 rokmi
Prevádzku plynovodu Vojany-Užhorod sme obnovili pred zhruba desiatimi rokmi, keď Ukrajinci potrebovali pre známe problémy s Rusmi pomoc s dodávkami plynu zo západu. Teda počas jednofarebnej vlády Roberta Fica.
Ruský plyn od Gazpromu opäť prúdi na Slovensko. Je tam rozumná cena a je nám úplne jedno, ako ho doručia, tvrdí SPP
Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014. Zrekonštruovaný vojanský plynovod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Najviac sa doteraz prepravilo reverzným tokom v Budinciach, a to 44 miliónov kubíkov plynu, v sobotu 29. októbra 2016.
Ukrajine chýba plyn na vlastnú spotrebu
Ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) už koncom januára upozornila, že Ukrajina nemá plyn na vlastnú spotrebu. „Naplnilo sa jedno z našich negatívnych očakávaní,“ napísala vtedy na sociálnej sieti Facebook.
Podľa Sakovej je to dôsledok rozhodnutia prezidenta Volodymyra Zelenského zastaviť akékoľvek snahy Slovenska tranzitovať plyn cez Ukrajinu na naše územie.
Ukrajina nemá plyn na vlastnú spotrebu, zásoby sú na kritickej úrovni, upozornila ministerka Saková
„Upozorňovali sme už v decembri, že toto rozhodnutie je jednostranné, nerozumné, nepragmatické a bude mať vážne dopady na zvýšené ceny plynu pre celú Európu,“ dodala.
Ministerka hospodárstva priblížila, že objem plynu v ukrajinských zásobníkoch klesol ku kritickej hranici 10 percent. „Ukrajina potrebuje po zastavení ruského tranzitu dovážať minimálne 100 miliónov metrov kubických mesačne a navyše, predpoveď počasia pre február značí pokles teplôt,“ uviedla.