Slovenskí motoristi budú naďalej tankovať drahé pohonné látky. Analytička 365.bank Jana Glasová pre opätovný rast cien ropy počas minulého týždňa očakáva, že ceny benzínov a nafty na našich pumpách nemajú príliš priestor na pokles. „Ďalší vývoj na ropnom trhu bude ale závisieť hlavne od toho, či sa krajiny EÚ nakoniec dohodnú na zákaze dovozu ruskej ropy dovážanej tankermi, alebo tieto snahy únie stroskotajú,“ uviedla pre agentúru SITA.
Nafta je lacnejšia ako benzín
Podľa údajov Štatistického úradu SR za 20. tohtoročný týždeň sa ceny benzínu na našich pumpách po predchádzajúcej stagnácii opäť vrátili k rastu. Liter 95-oktánového benzínu sa tak predminulý týždeň predával za priemernú cenu až 1,80 eura a na týždňovej báze si tak pripísal 1,3 %.
Cena 98-oktánového benzínu rovnako vzrástla o 1,3 % na úroveň 1,991 eura za liter. Na rozdiel od benzínu sa ceny nafty znížili o 0,8 % na úroveň 1,782 eura za liter. „Vrátili sme sa teda opäť k známemu scenáru, keď nás nafta vychádza lacnejšie ako benzín,“ dodala Glasová.
V medziročnom porovnaní si za benzín a naftu výrazne priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 33 % ako vlani a benzín 98 o 28 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 50 % drahšia ako vlani.
Plány Európskej únie
Cena ropy Brent sa v predminulom týždni hýbala v pásme 109 až 114 amerických dolárov za barel. Pod jej rast sa podľa analytičky podpisovala snaha EÚ nájsť spôsob, ako obmedziť dovoz ruskej ropy. Počas minulého týždňa sa rast cien na svetovom ropnom trhu ešte zintenzívnil a ropa Brent sa dostala až do pásma 113 až takmer 120 dolárov za barel.
„Smerom nahor je naďalej tlačená plánom EÚ na zavedenie embarga na dovoz ruskej ropy, ďalej tiež vývojom pandemickej situácie a dopytu v Číne, a taktiež začiatkom letnej motoristickej sezóny. Tá totiž vytvára predpoklady pre rast dopytu po pohonných látkach vo svete,“ myslí si analytička Glasová.
Na druhej strane je ale cenový rast ropy podľa nej brzdený neschopnosťou EÚ dohodnúť sa na embargu na ruskú ropu. Problémom je nesúhlas Maďarska, ktoré žiada viaceré výnimky. „Aj bez tohto embarga je ale na európskom trhu menej ruskej ropy, keďže mnohí producenti ju odmietajú kupovať pre sankcie voči Rusku, problémom s platbami či transferom, alebo tiež z etických dôvodov,“ uzavrela Glasová.