Za vysoké ceny energií v Európe môže politika boja proti klimatickej zmene, ktoré presadzuje Európska komisia (EK). Vyhlásil to v stredu maďarský premiér Viktor Orbán.
Odkázal tým na Európsku zelenú dohodu, v rámci ktorej sa členské štáty únie zaviazali znížiť do roku 2030 emisie skleníkových plynov o 55 percent v porovnaní s rokom 1990.
Zelená dohoda a nepriame zdanenie
Plán iniciovaný komisiou predpokladá, že blok 27 krajín sa do roku 2050 stane uhlíkovo neutrálnym.
„Dôvod, prečo ceny stúpajú, je chyba komisie. Musíme zmeniť niektoré nariadenia, pretože inak budú trpieť všetci,“ povedal novinárom Orbán v rámci samitu EÚ v Slovinsku. Ako dodal, zelená dohoda znamená „nepriame zdanenie“ majiteľov domov a áut.
Dodávatelia majú plyn a elektrinu na celú zimu, Galek upokojuje Slovákov aj ohľadom cien
Podpredseda komisie Frans Timmermans však povedal, že „legislatíva EÚ v oblasti klímy je našim riadiacim princípom a túto legislatívu už nebudeme otvárať“.
„Čím rýchlejšie posilníme naše obnoviteľné zdroje energií, tým rýchlejšie dokážeme chrániť našich občanov pred nárastom cien tradičných energií,“ zdôraznil podpredseda Európskej komisie.
Zima v znamení vysokých cien
Európska komisárka pre energetiku Kadri Simsonová predtým v stredu vyzvala členské štáty, aby sa pripravili na zimnú sezónu v znamení vysokých cien energií.
„Tento cenový šok nesmieme podceňovať,“ uviedla počas rozpravy v Európskom parlamente.
Z dlhodobého hľadiska je podľa nej nevyhnutné, aby sa EÚ stala menej závislou od fosílnych palív a ich kolísavých cien.
Za prioritu v krátkodobom horizonte označila eurokomisárka pomoc domácnostiam s nízkymi príjmami, napríklad prostredníctvom priamych platieb alebo nižších daní za energie.