Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba oznámil významný pokrok v rekonštrukcii gabčíkovskej vodnej elektrárne. Talianska spoločnosť CIMOLAI, ktorá vyhrala medzinárodný tender, dodá dva nové 275-tonové žeriavy.
Podľa Tarabu výmena žeriavov zvýši bezpečnosť a spoľahlivosť počas nepretržitej prevádzky a zároveň aj kontinuálnosť pri realizácii obnovy zariadení technológie Vodnej elektrárne Gabčíkovo.
Historický krok
„Je to historický krok pre spustenie inovácie a modernizácie našej najväčšej vodnej elektrárne na Slovensku, ktorá bezpečne a spoľahlivo zabezpečuje výrobu elektriny z najväčšieho obnoviteľného zdroja. Práve vďaka novej, modernej a bezpečnej technike budeme môcť vymeniť staré turbíny, generátory aj iné zariadenia a nahradiť ich novými,“ zdôraznil Taraba a dodal, že rovnako sa tým dosiahne celková životnosť žeriavov na ďalšie desiatky rokov.
Vodné elektrárne môžu zohrávať kľúčovú úlohu v dekarbonizácii, Slovensko však nevyužíva ich plný potenciál
Medzinárodný tender, ktorý vyhlásil štátny podnik Vodohospodárska výstavba (VV), sa skončil výberom CIMOLAI, známej pre svoju účasť na významných svetových projektoch. Zástupca spoločnosti, Fabio Stramanà, podpísal zmluvu na mieste, kde budú nové zariadenia osadené. Pôvodné zariadenia boli po vyše 35 rokoch prevádzky technicky opotrebované a zastarané.
Žeriavy budú mať širšie uplatnenie
„Predložená ponuka na dodanie nových žeriavov s nosnosťou 275 ton od spoločnosti CIMOLAI predstavovala 12,59 mil. eur bez DPH,“ uviedol generálny riaditeľ VV Peter Molda, pričom táto suma je o 2 milióny eur nižšia než pôvodne predpokladali. Zároveň dodal, že nové žeriavy nájdu oproti tým súčasným aj širšie uplatnenie, a to vďaka novým funkciám, ktorými doterajšie žeriavy nedisponovali.
Výroba elektriny z vody je vysoko nad plánom, jesenné povodne však za tým nehľadajte
Medzi úlohy víťaza tendra patrí demontáž starých a osadenie nových zdvíhacích zariadení, ako aj príprava projektovej dokumentácie a následný päťročný záručný servis.
Nové žeriavy budú slúžiť nielen na obsluhu elektrárne, ale aj na údržbu okolitých priestorov a manipuláciu s hradidlovými tabuľami. Demontáž, montáž, inštalácia elektrických častí a zaškolenie obsluhy sú súčasťou dodávky, ktorá má byť dokončená do 25 mesiacov od podpisu zmluvy.