Začal sa boj o budúcnosť biomasy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Biomasa
Ilustračné foto pixabay.com

Podľa energetikov a lesných odborníkov, mylnými informáciami sa vyvoláva falošný dojem, že hlavným dôvodom ťažby dreva je jeho spracovanie na drevnú štiepku za účelom jej následného využitia v energetike.

V spoločnosti sa šíria fámy o biomase, že hlavným dôvodom ťažby dreva je jeho spracovanie na štiepky na energetické využite. Myslí si to Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT), ktorý sa zapojil do iniciatívy Pravda o biomase. „Mylnými informáciami sa vyvoláva falošný dojem, že hlavným dôvodom ťažby dreva je jeho spracovanie na drevnú štiepku za účelom jej následného využitia v energetike. Faktom pritom je, že väčšia časť kvalitného vyťaženého dreva sa využíva práve na primárnu výrobu v drevospracujúcom a celulózo-papierenskom priemysle alebo končí v zahraničí. Ukazovanie prstom na energetický sektor, ako na niekoho, kto drancuje slovenské lesy, je slepá stopa,“ uviedol na piatkovej tlačovej besede predseda predstavenstva SZVT Stanislav Janiš.

Iniciatíva s názvom Pravda o biomase pre porovnanie uviedla, že len vývoz dreva v minulom roku dosiahol hodnotu 2,02 milióna metrov kubických hrubiny, čo je dvojnásobok množstva štiepok spotrebovaných na výrobu tepla a pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla.

Samé fámy

O ďalšej údajnej fáme v súvislosti s biomasou hovorí Milan Oravec z Národného lesníckeho centra. „Fáma o ubúdaní lesov je nepravdivá, nakoľko podľa údajov uvedených v návrhu Správy o lesnom hospodárstve za rok 2017 – Zelená správa, dosiahla rozloha lesných porastov 1,946 milióna hektárov, čo znamená nárast rozlohy v porovnaní s rokom 1980 o 85 tisíc hektárov. Medzi rokmi 2015 a 2016 sa rozloha lesných porastov zvýšila o 1 998 hektárov. Zásoby hrubiny dreva bez kôry vzrástli medzi rokmi 1980 a 2016 o 156 miliónov metrov kubických a dosiahli hodnotu 480,25 miliónov metrov kubických. Faktom tiež je, že Slovensko drží nelichotivé európske prvenstvo v množstve mŕtveho dreva v lesoch až 42 metrov kubických na hektár,“ uzavrel Oravec.

Celková ročná ťažba dreva v minulom roku podľa Oravca predstavovala 9,39 milióna metrov kubických hrubého dreva. Z toho sa 4,94 miliónov metrov kubických, teda 52,6 %, vyťažilo pri odstraňovaní následkov pôsobenia škodlivých činiteľov v lesoch. Vlani predstavovali priame dodávky energetického dreva z lesného hospodárstva 658,3 tisíc metrov kubických, čo predstavuje 7 %. „Z celkového ročného množstva lesnej palivovej biomasy 1,425 milióna ton tvoria dodávky palivového dreva pre obyvateľstvo 845 tisíc ton a biomasa na výrobu štiepok 580 tisíc ton,“ dodal Oravec.

Čo sa týka kvality dreva, na využitie v energetike sa spolu s drevom napadnutým škodcami a chorobami používa drevo najnižšej kvalitatívnej triedy, ako zvyšky po ťažbe, čiže konáre s priemerom do 7 centimetrov, odrezky, korene a vrcholce stromov, takzvaná tenšina. „Tieto zvyšky po ťažbe sa v minulosti nekontrolovane spaľovali v lesoch a v súčasnosti sú významným zdrojom pre energetický sektor,“ uviedol Oravec.

„Z celkového množstva vyťaženého dreva sa na výrobu tepla a pri kombinovanej výrobe elektriny a tepla spotrebovalo cca 7 %. Pritom sa na energetické využitie používa iba 21 % z celkového potenciálu hmoty vhodnej na energetické využitie. Ak k tomuto množstvu drevnej hmoty pripočítame nikde nevykazované prerezávky lesa, odpad z čistenia brehových porastov a podobne, podiel využívania drevnej hmoty v energetike sa ešte výrazne zníži,“ povedal Peter Chrust zo štátneho podniku Lesy SR.

Energetická bezpečnosť

Staniš upozornil aj na bezpečnosť dodávok energií. „Bezpečnosť dodávok energie dosiahneme, len ak budeme mať palivový mix rôznorodý a nie založený len na jednom palive, napríklad plyne alebo uhlí. Biomasa dáva možnosť zvyšovať energetickú bezpečnosť a znižovať závislosť od dodávok zdrojov energie zo zahraničia. Súčasne sa v domácej ekonomike prejavuje synergický efekt, pretože finančné výnosy z palivovej biomasy zo suroviny nižšej kvality zostávajú na Slovensku, vytvárajú zamestnanosť v regióne a pracujú v prospech vidieckeho prostredia,“ uzavrel Janiš.

Iniciatíva s názvom Pravda o biomase zahŕňa odborníkov z oblasti lesníctva, ako aj využitia biomasy v energetickom sektore. Jej cieľom je vyvracať mýty a poukazovať na fakty o lesoch a spôsobe využitia rôznych druhov vyťaženého dreva, vrátane biomasy v energetike.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SZVT Slovenský zväz výrobcov tepla