- aktualizované 14. februára, 14:50
Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) s obavami vnímajú proces prijímania zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.
Upozorňujú, že skutočnosť, že vláda opäť obchádza štandardný legislatívny proces a zákon prijíma bez riadneho pripomienkového procesu, je výrazom nerešpektovania predvolebných sľubov a záväzkov členov vládnej koalície, ale aj základných princípov právneho štátu.
Séria kaskádových efektov
„Vyzývame kompetentných, aby návrh zákona stiahli z rokovania parlamentu a spoločne so všetkými dotknutými subjektmi začali čo najskôr rokovať o systémových riešeniach zvyšovania cien energií,“ uviedla RÚZ v stanovisku.
Daň z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou z jadra je podľa energetikov hazardom, zákon je potrebné odmietnuť
Problém rastúcich cien energií podľa RÚZ nespôsobili Slovenské elektrárne, ako jediný prevádzkovateľ jadrových zariadení na Slovensku. „Riešenie problému s rastúcimi cenami energií nemôže byť otázkou zle pripravených krokov, ktoré môžu mať zásadné negatívne dopady nielen na uvedenú spoločnosť, ale vyvolať sériu kaskádových efektov, ktorá by sa významne dotkla bankového sektora, mnohých dodávateľov a ďalších firiem na Slovensku,“ konštatovala RÚZ.
Narušenie dôvery podnikateľov vo vládu
Aj Americká obchodná komora vyjadrila znepokojenie s postupom vlády SR v súvislosti s návrhom zákona o dani z nadmerného zisku pri obchodovaní s elektrinou vyrábanou jadrovým zariadením.
„Transparentný a predvídateľný zákonodarný proces tvorí významný pilier právneho štátu. Porušovanie, či účelové obchádzanie tohto procesu významným spôsobom narúša dôveru podnikateľov a investorov vo vládu, nakoľko sú v modernom štáte považované za neprijateľné. Vláda deklarovala vo svojom programe snahu o posilnenie stability a predvídateľnosti právneho poriadku, najmä v záujme zlepšenia postavenia občanov a kvality podnikateľského prostredia, avšak toto nie je prvý prípad, kedy boli porušené princípy predvídateľného legislatívneho procesu,“ konštatuje v stanovisku obchodná komora.