Zaradenie Lukoilu na sankčný zoznam poškodí aj Ukrajine, Fico dúfa v skoré rozuzlenie problému s dodávkami ruskej ropy (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SMER SD: Mimoriadna schôdza NR SR k zdravotníctvu
Zľava: Premiér SR a predseda strany SMER-SD Rober Fico a minister financií SR Ladislav Kamenický. Foto: Archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 22. júla 2024, 16:31

Predseda vlády Robert Fico dúfa, že čoskoro príde k rozuzleniu problému dodávok ropy zo strany ruskej ropnej spoločnosti Lukoil. Premiér to uviedol vo videu zverejnenom na sociálnej sieti.

Ropa z iných zdrojov

Bol by som veľmi nerád, aby sa opakovala situácia z konca roka 2008 a začiatku roka 2009, keď sme riešili plynovú krízu,“ zdôraznil. Opakovane kritizoval zaradenie Lukoilu na sankčný zoznam.

V praxi to znamená, že Slovnaft príde o 40 % dodávok ropy, čo nám všetkým výrazne skomplikuje život. Vytvára sa tlak na nákup ropy z iných zdrojov, z iných krajín, ktorá je však drahšia a nie vždy technologicky vyhovuje Slovnaftu,“ skonštatoval. Poškodená bude podľa neho aj Ukrajina, lebo Slovnaft dodáva veľké objemy nafty aj tam.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Nezmyselná sankcia

Ja som základnú školu vychodil bez toho, aby som prepadol, tak nech mi niekto vysvetlí, na čo je dobrá sankcia proti ruskej spoločnosti Lukoil, ktorá najviac poškodí Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu a čiastočne aj Českú republiku a prakticky sa nedotkne Lukoilu, pretože ten ropu umiestni na iné trhy,“ pýtal sa vo videu predseda vlády.

O tejto téme podľa vlastných slov rokuje so svojím ukrajinským partnerom. „Je prepotrebné v čo najkratšom čase problém tejto nezmyselnej sankcie vyriešiť,“ uzavrel.

Porušenie ustanovenia Asociačnej dohody

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár považuje opatrenia zavedené Ukrajinou v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska firmou Lukoil dodávanej na Slovensko a do Maďarska za jednoznačné porušenie ustanovenia Asociačnej dohody uzatvorenej medzi Európskou úniou a Ukrajinou.

„Spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí sme dnes v tejto veci podali Európskej komisii urgentnú výzvu na konanie,“ informoval.

Európska komisia má podľa ministra plniť funkciu strážkyne zmlúv a dodržiavania práva Európskej únie, ktorými má povinnosť sa riadiť aj Ukrajina ako asociovaný štát.

„Považujeme preto za nevyhnutné, aby v tomto prípade komisia okamžite konala,“ vyhlásil. Pripomenul, že Slovensko má výnimku na dovoz ropy do konca roka. Ukrajinská strana nám uplatnenie tejto výnimky znemožnila.

Využijeme všetky možnosti európskeho práva

Blanár taktiež poukázal na vyjadrenie členky energetického výboru ukrajinského parlamentu Inny Sovsunovej v rozhovore pre portál Politico. Uviedla, že cieľom zastavenia tranzitu ropy by mal byť tlak na Maďarsko, ktoré by tak malo zmeniť svoj postoj voči dodávkam zbraní na Ukrajinu či vstupu Ukrajiny do únie.

„Odmietame, aby sa Slovensko stalo politickým nástrojom proti Maďarsku alebo akémukoľvek štátu. Rozhodne sa budeme brániť a využívať všetky možnosti európskeho práva,“ povedal Blanár.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Inna SovsunováJuraj BlanárRobert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurópska komisia (EK)LukoilMinisterstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR)Slovnaft