Zastavenie dovozu ropy od Lukoilu je podľa ministerstva porušenie dohôd. Je ohrozená energetická bezpečnosť Slovenska?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Transpetrol, ropa, ropovod
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran
Tento článok pre vás načítala AI.

Problém zastavenia dovozu ropy prostredníctvom ropovodu cez Ukrajinu od ruskej spoločnosti Lukoil sa rieši na niekoľkých úrovniach. Pre agentúru SITA to potvrdilo slovenské ministerstvo hospodárstva.

„Ministerka hospodárstva Denisa Saková ešte v minulom týždni komunikovala o tejto téme s ukrajinským veľvyslancom na Slovensku, rezortnými kolegami na Ukrajine, ako aj vedením spoločnosti Slovnaft a Transpetrol. Tejto téme sa na premiérskej úrovni venoval aj premiér Robert Fico a oficiálne kroky podnikli aj rezorty diplomacie a zahraničných veci Slovenska aj Maďarska,“ uviedol rezort hospodárstva.

Slovensko má výnimku

Slovensko má na základe rozhodnutia Európskej komisie udelenú výnimku na dovoz ropovodmi z Ruska a následný predaj ropy a ropných produktov.

„Obmedzovanie dovozu ropy z ukrajinskej strany preto považujeme za porušovanie medzinárodných dohôd. Navyše časť ropných produktov z tejto ropy sa následne exportuje aj na Ukrajinu, a preto tento stav nie je podľa nášho názoru ani v záujme Ukrajiny. Našim cieľom preto je urobiť všetky kroky potrebné na to, aby sa obnovila dodávka ropy do rafinérie Slovnaft,“ dodalo ministerstvo hospodárstva.

Maďarsko zvažuje rôzne páky

Maďarsko, ktoré by zastavením dovozu ropy prostredníctvom ropovodu cez Ukrajinu, bolo tiež postihnuté, zvažuje rôzne „páky“ na dosiahnutie cieľa.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa v rozhovore pre ATV News nechal počuť, že Budapešť zadrží platbu vo výške 6,5 miliardy eur z Európskeho mierového fondu Ukrajine, kým Kyjev nepovolí ruskej spoločnosti Lukoil prepravu ropy cez ropovod Družba do Maďarska a na Slovensko.

Ako Szijjártó poznamenal, tranzitom cez Ukrajinu Maďarsko a Slovensko získavajú 33 %, resp. 40 až 45 % ropy ruského Lukoilu.

Hrozili by obmedzenia aj iným štátom

Energetická bezpečnosť Slovenska podľa ministerstva hospodárstva momentálne nie je ohrozená.

„Avšak, v prípade, ak by sa tento problém aktívne neriešil, mohol by spôsobiť obmedzenia komerčných dodávok ropných produktov nielen na Slovensku, ale aj v štátoch, kam sa ropné produkty z tejto ropy vyvážajú, ako sú Česká republika či Ukrajina,“ skonštatovalo pre agentúru SITA slovenské ministerstvo hospodárstva.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa SakováPéter SzijjártóRobert Fico
Firmy a inštitúcie LukoilMH Ministerstvo hospodárstva SRSlovnaftTranspetrol