Zastavenie tranzitu ruského plynu: O koľko peňazí príde Rusko, Ukrajina a Slovensko?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Euro, peniaze, plyn, ceny plynu, ceny energií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Ukrajina na Nový rok splnila svoj sľub a zastavila prepravu ruského plynu do Európy cez svoje územie. Udialo sa tak po tom, ako v stredu ráno vypršala platnosť kľúčovej dohody s Moskvou.

Ako uvádza spravodajský web CNN, odmietnutie Ukrajiny obnoviť tranzitnú dohodu bolo očakávané. Po takmer troch rokoch rusko-ukrajinskej vojny to bol však symbolický krok, keďže európske krajiny sa na takýto scenár vopred pripravili a kontinent drasticky znížil dovoz ruského plynu.

Ukrajina hovorí o historickej udalosti

Ukrajinské ministerstvo energetiky uviedlo, že dohodu ukončilo „v záujme národnej bezpečnosti“. „Zastavili sme tranzit ruského plynu. Ide o historickú udalosť,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Podľa bruselského think-tanku Bruegel sa zastavenie tranzitu ruského plynu do EÚ dotkne asi 5 % celkového dovozu plynu do Európskej únie. Tento plyn zásoboval najmä Rakúsko, Maďarsko a Slovensko.

Teraz, po zastavení tranzitu cez Ukrajinu, Európa dostáva plyn z Ruska jedinou cestou – plynovodom TurkStream, ktorý vedie cez Turecko a ďalej do Bulharska, Srbska a Maďarska.

Gazprom skončil v strate

A koľko bude zastavenie tranzitu plynu stáť Ukrajinu, Rusko či Slovensko? Začnime od konca… Slovenský premiér Robert Fico pred niekoľkými dňami povedal, že Slovensko môže prísť ročne o približne 500 miliónov eur na tranzite plynu.

Ukrajina zasa čelí strate 800 miliónov dolárov ročne na poplatkoch za tranzit z Ruska, ale je pochopiteľné, že nechce pomáhať bohatnúť susedovi, ktorý ju vojensky napadol a vedie proti nej vojnu.

A samotné Rusko? Krajina, ktorá svoju vojnu proti Ukrajine, ale zasahovanie do suverenity iných štátov, financuje z predaja nerastného bohatstva, stratí ročne na predaji plynu do Európy a tranzite cez Ukrajinu takmer päť miliárd dolárov.

Ruský plynárenský gigant Gazprom skončil v dôsledku toho prvýkrát za 20 rokov v strate, pričom nepomohli ani snahy o zvýšenie exportu do Číny či Indie.

Vyplnenie medzery

Čo to znamená pre Európu? Predtým, ako Rusko v roku 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, bolo Rusko najväčším dodávateľom zemného plynu do Európskej únie. Podľa Európskej rady blok znížil podiel Ruska na dovoze plynovodného plynu z viac ako 40 % v roku 2021 na približne 8 % v roku 2023.

Aby Európa vyplnila medzeru, doviezla obrovské množstvá skvapalneného zemného plynu (LNG) – zo Spojených štátov a iných krajín, ako aj plynovodný plyn z Nórska. LNG dováža aj z Ruska, ale do roku 2027 chce kompletne ukončiť svoju závislosť od všetkých ruských fosílnych palív.

Analytici CNN minulý mesiac povedali, že krajinám, ktoré dostávajú ruský plyn prostredníctvom tranzitnej dohody s Ukrajinou, vrátane Slovenska, nehrozí nedostatok energie a pravdepodobne by túto medzeru vyplnili dovozom väčšieho množstva LNG alebo zemného plynu potrubím z iných európskych krajín.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaGazprom