Slovensko by si malo uvedomiť, že bez inovácií v energetike nezabezpečíme energetickú efektívnosť. Energetickí odborníci sa na konferencii JESENNÁ ITAPA 2024 zhodli, že inovácie v energetickej oblasti, ako napríklad zdieľanie elektriny medzi domácnosťami, firmami alebo dokonca regiónmi, sa ukazujú ako kľúčové pre zabezpečenie energetickej efektívnosti.
„Avšak, napriek vysokým ambíciám, bez investícií do inovácií a digitalizácie energetiky, ako aj do samotných elektrizačných prenosových sústav bude veľmi náročné naplniť stanovené ciele európskych politík,“ vrchný riaditeľ úseku ICT Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy Michal Géci.
Legislatívne otázky
Pri implementácii týchto riešení sa mnohé firmy stretávajú s výzvami. Peter Baláž z Huawei Technologies poukázal na to, že legislatívne otázky sú najčastejšími obavami firiem.
Energetické komunity majú priniesť benefity spotrebiteľom, vraj im v tom bráni regulácia ÚRSO
„Časté zmeny v legislatíve, nejednoznačné vysvetlenia a vysoké poplatky môžu odrádzať od investícií. Okrem legislatívy sa však firmy stretávajú aj s technickými problémami, ako je nastavenie požiadaviek zo strany poskytovateľov služieb, s čím práve vedia pomôcť technologické spoločnosti,“ upozornil Géci.
Trh s podpornými službami
Člen predstavenstva OKTE Kamil Peteraj na konferencii ITAPA upozornil, že trh s podpornými službami nie je neobmedzený a nie je možné ho nafúknuť.
Prešov zlepší energetickú efektívnosť mestských budov, mnohé z nich potrebujú modernizáciu vykurovacích systémov
„Energetické dátové centrum sa stretáva s výzvami v oblasti používateľskej prístupnosti, keďže musí reagovať na zložité legislatívne požiadavky. Má rôznorodé spektrum klientov, od relatívne jednoduchých používateľov až po sofistikovaných, čo kladie nároky na prispôsobenie systému,“ konštatoval Peteraj.
Častý terč hackerov
Manažér informačnej bezpečnosti v Stredoslovenskej distribučnej Tibor Paulen pripomína, že napríklad energetické spoločnosti sú častými terčmi hackerov. Podľa neho sú veľmi časté útoky na infraštruktúru, ktorá je zaujímavá pre vládnych hackerov.
Na Slovensku pribúdajú elektrické stĺpy bezpečné pre vtáctvo, chránia vzácne druhy a bránia výpadkom elektriny
„V minulosti tie útoky neboli také časté. Po vypuknutí vojny na Ukrajine sa tieto útoky dejú na týždennej báze,“ povedal s tým, že odolnosť sietí voči kyberhrozbám je kľúčová.