Zelené investície budú môcť získať mimoriadnu štátnu podporu, novela zákona už má Čaputovej podpis

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná energia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Investície v odvetviach strategických pre prechod na klimaticky neutrálne hospodárstvo získajú dodatočnú podporu. Prezidentka SR Zuzana Čaputová podpísala novelu zákona o regionálnej investičnej pomoci, o ktorej poslanci parlamentu rokovali zrýchlene.

    Nová legislatíva reaguje na vojnu na Ukrajine, ktorá so sebou priniesla aj potrebu znižovania závislosti Slovenska od fosílnych palív a podporu energie z obnoviteľných zdrojov či dekarbonizácie priemyslu.

    Prebiehajú rokovania

    „Ambíciou novely nie je komplexne riešiť transformáciu hospodárstva Slovenskej republiky, ale zavedením mimoriadnej investičnej pomoci motivovať investorov pôsobiacich v oblasti výroby batérií, solárnych panelov, veterných turbín, tepelných čerpadiel, elektrolyzérov a vybavenia na zachytávanie a uskladnenie oxidu uhličitého k umiestneniu nových investícií na našom území,“ objasnilo Ministerstvo hospodárstva SR.

    Rezort zdôrazňuje, že aktuálne rokuje s niekoľkými investormi strategického významu, ktorí zvažujú umiestnenie svojej investície na našom území, avšak svoje rozhodnutie podmieňujú vysokou mierou právnej istoty vo vzťahu k mimoriadnej investičnej pomoci.

    Zameranie novej legislatívy

    „Je vysoký predpoklad, že absencia možnosti jej poskytnutia by znamenala, že investori by sa už v počiatočných fázach rokovaní rozhodli svoju investíciu na území Slovenskej republiky neumiestniť,“ konštatuje ministerstvo. Skrátené legislatívne konanie preto navrhlo z dôvodu značných hospodárskych škôd, ktoré nám hrozia v prípade, ak by novela nebola prijatá v čo najskoršom termíne. Slovensko by tak mohlo prísť potenciálne o investície vo výške niekoľkých miliárd eur.

    Nová legislatíva sa zameriava na vytýčenie špecifických pravidiel a podmienok pre mimoriadnu investičnú pomoc, pričom vo všetkých ostatných aspektoch aplikuje pravidlá a podmienky poskytovania klasickej regionálnej investičnej pomoci. Tento prístup zvolil rezort z dôvodu efektívne nastaveného systému poskytovania pomoci, veľkej podobnosti regionálnej a mimoriadnej investičnej pomoci a pre čo najrýchlejšie zavedenie uvedenej podpory do praxe.

    Ďalšie k téme

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe: Zuzana Čaputová
    Firmy a inštitúcie: MH Ministerstvo hospodárstva SR