Zhoršenie plynárenskej krízy v Európe spôsobuje správanie sa ruského Gazpromu, tvrdí šéf IEA

V štvrtom kvartáli 2021 v medziročnom porovnaní Gazprom zredukoval svoj export do Európy o 25 %.
Gazprom
Foto: ilustračné, SITA/AP

Podľa šéfa Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) zhoršovanie plynárenskej krízy v Európe spôsobuje Rusko.

Fatih Birol v stredu uviedol, že vysoké ceny a nízke úrovne zásob plynu sú výsledkom správania sa ruského štátneho plynárenského podniku Gazprom. Rusko by mohlo posielať cez existujúce plynovody o tretinu viac plynu, konštatoval Birol.

„Pokiaľ ide o európsky plyn … sme presvedčení, že existujú silné prvky napätia na európskom trhu s plynom v dôsledku správania sa Ruska,“ povedal šéf IEA novinárom. V štvrtom kvartáli 2021 v medziročnom porovnaní „na rozdiel od Nórska, Alžírska a Azerbajdžanu, ktoré zvýšili dodávky do Európy, Gazprom zredukoval svoj export do Európy o 25 percent“ napriek vyšším cenám na trhu, dodal Birol.

Naplnenosť podzemných zásobníkov plynu v Európe je iba 50-percentná, pričom v tomto ročnom období sú historicky naplnené v priemere na 70 percent.

„Neistota v oblasti cien a dodávok zostáva vysoká,“ poznamenal výkonný riaditeľ IEA. Dodal, že dodávky skvapalneného zemného plynu dopravované loďami riešeniu situácie pomáhajú, ale ich včasnosť je obmedzená vzhľadom na dlhšie obdobie prepravy.

Viac k osobe: Fatih Birol
Firmy a inštitúcie: GazpromIEA Medzinárodná agentúra pre energetiku

Odporúčané