Elektráreň v Novákoch by si po roku 2023 podľa Slovenských elektrární vyžiadala investície za desiatky miliónov eur.
AKTUALIZOVANÉ
O budúcnosť slovenského baníctva sa v ostatnom období strhol boj. Na jednej strane opozičné politické strany a ochranári volajú po skoršom ukončení ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre, na druhej strane baníci vypísali petíciu za jej zachovanie. Hornonitrianskym baniam Prievidza sa oplatí ťažiť hnedé uhlie najmä vďaka finančnej podpore od spotrebiteľov elektriny, ktorí vo svojich faktúrach za elektrinu ročne na túto podporu zaplatia od 90 do 100 miliónov eur. Väčšina hnedého uhlia totiž končí v tepelnej elektrárni Nováky, v ktorej sa z neho vyrába elektrina. Na základe všeobecno hospodárskeho záujmu, ktorý vydalo Ministerstvo hospodárstva SR, by mala táto podpora existovať najmenej do roku 2030. Súčasný minister hospodárstva Peter Žiga však už viackrát pripustil, že za istých okolností a po splnení podmienok by sa mohol všeobecno hospodársky záujem skončiť niekedy po roku 2023.
Životnosť končí
Baníci vo svojej petícii okrem iného uviedli, že Elektráreň Nováky je schopná ešte desať rokov po roku 2023 vyrábať elektrinu z ich uhlia bezpečne a spoľahlivo pri dodržaní ekologických kritérií. Slovenské elektrárne, ktoré prevádzkujú novácku tepelnú elektráreň však s týmto tvrdením nesúhlasia. „Rešpektujeme právo občanov na prejavenie názoru prostredníctvom petícií, jednoznačne však odmietame využívanie vyjadrení, ktoré sú vytrhnuté z kontextu, neúplné a navodzujú falošný dojem, že prevádzkovaniu Elektrárne Nováky po roku 2021, respektíve 2023, nič nebráni. Životnosť viacerých kľúčových súčastí elektrárne Nováky sa blíži ku koncu a pokiaľ by táto elektráreň mala byť prevádzkovaná po roku 2023, bolo by potrebné vynaložiť do rekonštrukcie a obnovy zariadení desiatky miliónov eur. Bez tejto investície by elektráreň nemohla byť prevádzkovaná bezpečne a spoľahlivo a plniť všetky zákonné technické a environmentálne limity,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Slovenských elektrární Miroslav Šarišský.
Sú pripravení pomôcť
Minister Žiga v decembrovom rozhovore pre portál vEnergetike.sk pripustil, že po podpore zo strany Európskej únie a po vybudovaní dôležitých elektrických prenosových sietí by sa mohla podpora ťažby uhlia využívaného na výrobu elektriny ukončiť niekedy po roku 2023. Samotné Slovenské elektrárne ponúkajú pomoc pri transformácii regiónu Hornej Nitry po ukončení ťažby uhlia. „Otázka transformácie regiónu je nepochybne kľúčová a je k nej potrebné pristupovať zodpovedne, jasne a transparentne pomenovávať fakty a hľadať riešenia v spolupráci všetkých zainteresovaných, od štátnych orgánov, cez samosprávy, podnikateľské subjekty, až po medzinárodné inštitúcie, berúc do úvahy oprávnené záujmy všetkých občanov. K tejto otázke sa staviame s maximálnou zodpovednosťou a aktívne sa zúčastňujeme na všetkých rokovaniach a diskusiách o tejto téme,“ konštatoval Šarišský.
Požiadavka ochranárov
Začiatkom apríla Slovenský ochranársky snem (S-O-S) požiadal poslancov Trenčianskeho kraja, aby v územnom pláne nepodporili rozširovanie ťažby hnedého uhlia na Hornej Nitre po roku 2023. Ako uviedol Juraj Melichár z S-O-S, pre útlm ťažby uhlia na hornej Nitre k roku 2023 hovoria ekonomické, zdravotné aj ekologické dôvody. V neprospech prípadného rozširovania ťažby podľa S-O-S hovorí štúdia Spoločného výskumného centra Európskej komisie, ako aj Inštitút environmentálnej politiky Ministerstva životného prostredia SR a Útvar hodnoty za peniaze Ministerstva financií SR.
Reakcia baníkov
O niekoľko dní na to výbor Základnej organizácie Odborového zväzu pracovníkov baní, geológie a naftového priemyslu SR Hornonitrianskych baní Prievidza začal zbierať podpisy pod petíciu na zachovanie ťažby uhlia. „Dôvodom petície je, že diskusia o budúcnosti baníctva sa nevedie na odbornej, ale výlučne na politickej úrovni. Hornej Nitre reálne hrozí sociálna nestabilita. Apelujeme preto na všetkých slušných a pracovitých ľudí, aby podporili baníkov a nepripravili štyri tisícky baníckych rodín o živobytie skôr, kým nebude pre nich zabezpečené adekvátne pracovné uplatnenie,“ uviedol predseda odborového združenia Jozef Talian s tým, že situácia je kritická.
Absolútne to odmieta
Už bývalý premiér, ale stále šéf najsilnejšej politickej strany Smer-SD Robert Fico, sa vo februári tohto roku nechal počuť, že bane na Hornej Nitre sa nezatvárajú a pokračujú ďalej vo svojej činnosti. „Ja neviem nič o zatváraní baní. To je nejaký nezmysel podľa mňa. Akékoľvek slová o zatváraní baní ja absolútne odmietam a nechcem mať s tým nič spoločné,“ zdôraznil vtedy Fico, ktorý však upozornil, že v regióne Hornej Nitry je potrebné okrem baníctva rozvíjať aj iný typ priemyslu.
Aktuálne sa predseda strany Smer-SD podpísal pod petíciu baníkov. “Raz možno príde deň D, keď budeme musieť uvažovať o iných riešeniach pre hornú Nitru, ale kým nie je jasné, čo konkrétne Európska komisia ponúka tomuto regiónu, ľudia musia mať svoju prácu.” uviedol Robert Fico vo videu, ktoré zverejnila strana Smer-SD na sociálnej sieti.