Podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu sa objavuje snaha finančných skupín a veľkých investorov vystaviť malých a stredných podnikateľov existenčnému tlaku a následne skúpiť ich zdroje energie za výhodnú cenu.
Finančné skupiny a veľkí investori sa vracajú do hry o obnoviteľné zdroje energie (OZE) na Slovensku. Takto hodnotí situáciu v tomto odvetví Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu (SAPI) po tom, ako regulačný úrad odoberá na rok podporu výrobcom zelenej elektriny, ktorí si nesplnili podľa nich „formálnu povinnosť“. „Štart tohto energetického odvetvia a relatívne štedré podmienky počiatočnej podpory pred niekoľkými rokmi využili mnohí investori na zbohatnutie. Mnohí zdroje energie medzičasom dávno predali. A teraz, keď sa v tomto odvetví presadzujú menší a strední podnikatelia, opäť sa objavuje snaha finančných skupín vystaviť ich existenčnému tlaku, skúpiť zdroje energie za výhodnú cenu a prípadne ich predať ďalej napríklad čínskym alebo iným zahraničným firmám,“ uviedol zástupca riaditeľky SAPI Pavel Šimon.
O podporu prídu malí
Podľa asociácie strata podpory privedie do existenčného ohrozenia množstvo vlastníkov zdrojov energie. Šimon však upozorňuje, že vo väčšine prípadov nejde o žiadnych „solárnych barónov“. „Tí si už k svojim peniazom dávno prišli. Ide o poľnohospodárstve družstvá, ktoré si postavili vlastné bioplynové stanice, píly a ďalšie prevádzky so zdrojmi energie. Väčšina týchto ľudí si na svoje zdroje energie brala úvery, ktoré nebude môcť splácať,“ dodal Šimon.
Napomáha im štát?
Podľa neho viacero výrobcov zelenej elektriny, ktorí stratili od štátu podporu, sa plánuje obrátiť na súdy. „Čo však môže dlhší čas trvať. Výrobcovia budú musieť prepúšťať zamestnancov a je celkom možné, že mnohí pod tlakom okolností svoje firmy predajú. V tomto svetle sa celý proces môže javiť ako sústredené úsilie vyhnať z energetického odvetvia malých a stredných podnikateľov a pripraviť opäť lákavé sústo pre finančné skupiny či investorov,“ zdôraznil Šimon, podľa ktorého existuje vážne podozrenie, že likvidácii malých a stredných podnikateľov s obnoviteľnými zdrojmi napomáha svojimi právnymi krokmi samotný štát.
Žiadajú diskusiu
SAPI nesúhlasí s tým, aby bola energetika biznisom pre vyvolených. „Žiadame, aby sa predmetom diskusie stala koncepcia rozvoja obnoviteľných zdrojov energie tak, ako je to v civilizovaných krajinách. Budeme podporovať akékoľvek úsilie, smerujúce k cieľu, aby sa obnoviteľné zdroje energie stali reálnou alternatívou dostupnou pre každého občana,“ uzavrel Šimon.
Nedodržali zákon
O štátnu podporu na vyrobenú elektrinu z obnoviteľných zdrojov alebo prostredníctvom vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla, ktorú platia všetci odberatelia v koncových cenách elektriny, príde zhruba 1 200 výrobcov. Na Slovensku pritom v roku 2013 pôsobilo zhruba 2 700 výrobcov zelenej elektriny. Výrobcovia, ktorí prídu o podporu na tento rok, si podľa regulátora a distribučných spoločností nesplnili svoju povinnosť. Podporu si totiž môže nárokovať len ten výrobca zelenej elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca zelenej elektriny oznámiť ÚRSO a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Spomínané povinnosti nie sú nové, ale v minulom roku boli prvýkrát sankcionované.