Zrušenie regulácie cien energií na Slovensku sa neplánuje. Aj keď sa o postupnej deregulácii cien energií hovorilo už pred vyše desiatimi rokmi. Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví Jozef Holjenčík, ktorý je vo svojom kresle už trinásť rokov, je presvedčený, že trh bez pravidiel by bola čistá katastrofa pre Slovensko.
„Moje heslo, ktoré neustále opakujem je, že takzvaná zázračná ruka trhu bez rozumnej regulácie nič nevyrieši!,“ uviedol pre agentúru SITA Holjenčík.
Nie každý je spokojný, no podľa šéfa úradu je to dobré znamenie
Šéf regulačného úradu je spokojný s tým, že ho všetci, ktorých sa regulácia týka, nemajú rovnako radi. „Hovorí sa, že ako predseda regulačného úradu viete, že robíte dobrú reguláciu, keď vás všetci účastníci trhu nemajú rovnako radi. Rok 2024 bol pre mňa už trinástym rokom vo funkcii predsedu úradu, a myslím si, že dnes už dokážem posúdiť, že táto odľahčená poznámka v sebe nesie ozaj kus pravdy, a to vo veľmi pozitívnom zmysle,“ dodal Holjenčík.
Regulačný úrad volá po zdravom rozume, záporné ceny elektriny sú podľa Holjenčíka nezmyslom
Regulácia energetiky nie je podľa neho len o technických parametroch. Je najmä o zabezpečení spravodlivosti pre všetkých. „Ako predseda regulačného úradu budem aj naďalej trvať na tom, že spotrebitelia musia mať zaručené dostupné ceny energií, pričom výrobcovia a distribútori zasa potrebujú stabilné podmienky na investície. Len takýto vyvážený prístup nám zabezpečí dlhodobú udržateľnosť trhu, konkurencieschopnosť a prosperitu Slovenska v rámci EÚ,“ zdôraznil Holjenčík.
Výrazné legislatívne zmeny a nové vyhlášky
Regulačný úrad sa v minulom roku zameral najmä na výrazné zmeny v legislatíve. Pripravil nové vyhlášky, ktoré zásadne zmenili regulačný rámec na Slovensku. „Podarilo sa nám udržať spravodlivé ceny elektriny pre domácnosti, pričom nemožno opomenúť ani úspešné cenové konania ex offo v teplárenstve. Výzvou bolo aj vysporiadanie sa s politikou odpájania sa od zemného plynu z Ruskej federácie a následného vplyvu na trh a ceny. Úrad si celkovo v roku 2024 plnil svoje poslanie tak ako má,“ myslí si Holjenčík.
Ističová aféra sa môže čoskoro vrátiť, domácnosti by mali konať
Šéf regulačného úradu sa v minulom roku snažil zlepšiť aj komunikáciu s verejnosťou. Ako sa mu to podarilo si musí odpovedať každý čitateľ sám. „Som presvedčený, že práve komunikácia je mostom medzi reguláciou a energetickými potrebami verejnosti a my musíme občanom Slovenska dôsledne vysvetľovať, čo pre nich na úrade robíme. Aj preto naše komunikačné aktivity v roku 2024 dosiahli úroveň ako nikdy predtým,“ dodal Holjenčík.
Konzultácie s účastníkmi trhu sa stali bežnou súčasťou
Za dôležitú súčasť komunikácie považuje tiež konzultácie. „Tie na úrade pravidelne prebiehali s účastníkmi trhu a ich výsledok sa prejavil v našich rozhodovacích procesoch a legislatíve. Som presvedčený, že základom správneho vnímania regulácie sú jasne stanovené pravidlá, ich dodržiavanie a zrozumiteľnosť. Rozhodovacie procesy majú byť krátke, účinné a výsledky nespochybniteľné. A ako som povedal na úvod – aj jasne odkomunikované verejnosti. Spravodlivé pravidlá pre všetkých považujem za základ úspešného trhu,“ doplnil Holjenčík.
Slovenskí podnikatelia sa môžu tešiť na nižšie ceny elektriny, zmena je výsledkom rokovania ÚRSO
Regulačný úrad si aj v roku 2024 podľa neho upevnil svoje postavenie na medzinárodnej scéne. „Slovenská regulácia je rešpektovaná doma aj vo svete. Spolupracovali sme s našimi partnermi v rámci V4, ale aj s Agentúrou pre spoluprácu regulačných orgánov, podieľali sme sa na twinningových projektoch v Palestíne a Malawi. Je toho skutočne dosť. Už teraz môžem prezradiť, že sa nám podarilo nadviazať ďalšie cenné partnerstvá pre prípravu odborných projektov pod patronátom úradu v zahraničí aj do budúcnosti,“ konštatoval Holjenčík.