Vlastníci TikToku dostali od Donalda Trumpa 90 dní na stopnutie amerických operácií, tí sa bránia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Donald Trump
Foto: AP Photo/Evan Vucci

Americký prezident Donald Trump dal v piatok čínskej spoločnosti ByteDance 90 dní na to, aby sa zbavila všetkých aktív používaných na podporu populárnej aplikácie TikTok v Spojených štátoch. Zbaviť by sa podľa neho mali aj všetkých dát získaných od amerických používateľov.

Trump v nariadení uviedol, že sú „presvedčivé dôkazy“, ktoré ho „vedú k presvedčeniu, že by ByteDance mohol podniknúť kroky, ktoré ohrozia národnú bezpečnosť Spojených štátov“.

TikTok a jeho možné prevzatie v USA je v ostatných týždňoch horúcou témou. Koncom minulého týždňa americký prezident nariadil firmám, aby do 45 dní prestali obchodovať s TikTokom.

Dôvodom sú obavy o národnú bezpečnosť a zber informácií o používateľoch pre Peking. Podobnému zákazu čelí aj komunikačná aplikácia WeChat, ktorú vlastní čínska firma Tencent. Zástupcovia videoaplikácie TikTok pohrozili, že proti novému zákazu podniknú právne kroky.

O kúpe amerických operácií TikToku už rokuje spoločnosť Microsoft, pričom prezident sa pred časom vyjadril, že toto úsilie podporí, ak by vláda z výťažku z predaja dostala značný podiel. Microsoft chce napredovať s rokovaniami o kúpe operácií TikToku aj v Kanade, Austrálii a na Novom Zélande.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald Trump
Firmy a inštitúcie Bytedance