Agentúra Standard & Poor's Slovensku rating nezmenila, od Ficovej vlády však očakáva znižovanie deficitu verejných financií

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SMER SSD: Snem strany
Predseda strany SMER-SSD a premiér SR Robert Fico počas snemu strany Smer - slovenská sociálna demokracia (SMER-SSD) v priestoroch Bratislavského hradu. Bratislava, 17. november 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Ratingová agentúra Standard & Poor’s (S&P) potvrdila rating Slovenska na úrovni A+ so stabilným výhľadom.

Potvrdenie ratingu podľa agentúry odráža stále relatívne odolné hospodárstvo voči vplyvom vojny na Ukrajine a očakávania o postupnom znižovaní deficitu verejných financií v nasledujúcich dvoch až troch rokoch. Informoval o tom tlačový odbor ministerstva financií.

Politická neistota v minulých rokoch

V tomto roku sa inflácia spomalí na 10,9 % a v budúcom roku by mala dosiahnuť úroveň 5,5 %, čo by následne malo podľa agentúry podporiť domáci dopyt v budúcom roku.

„Politická neistota v minulých rokoch prispela k narastajúcim deficitom, ktoré by bez konsolidačných opatrení mohli pretrvávať,“ uvádza agentúra S&P vo svojej správe.

Výraznejšie čerpanie eurofondov

Ďalej v nej očakáva rast našej ekonomiky o 1,3 % v tomto roku a 2,0 % v budúcom roku. „Očakávame, že export bude v rokoch 2023 a 2024 pokračovať v expanzii, aj keď miernejšie vzhľadom na nižší dopyt na kľúčových exportných trhoch Slovenska,“ hodnotí agenttúra S&P.

Rast investícií na Slovensku podľa agentúry podporí najmä výraznejšie čerpanie eurofondov. Oživenie rastu HDP v eurozóne o 0,9 % v roku 2024 a 1,5 % v roku 2025 podľa agentúry síce pridáva potenciál rastu exportu Slovenska, ale do veľkej miery závisí od výkonnosti nášho automobilového sektora.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's (S&P)