Argentína dôsledkom inflácie uviedla do obehu novú bankovku v hodnote 2 000 argentínskych pesos

Argentína, Pesos, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Argentína uviedla do obehu novú bankovku v nominálnej hodnote 2 000 argentínskych pesos, keďže krajina má jednu z najvyšších mier inflácie na svete a tá zdecimovala hodnotu miestnej meny.

Dvojnásobná hodnota

Nová bankovka má dvojnásobnú hodnotu predošlej najvyššej bankovky v obehu. Stále však má pri oficiálnom výmennom kurze hodnotu len 8,21 dolárov a pri kurzoch na čiernom trhu 4,08 dolárov.

Maloobchodné spoločnosti a banky v Argentíne sa sťažujú na ťažkosti s prevádzkou, keď má najvyššia bankovka v obehu tak malú skutočnú hodnotu.

Ľudia platiaci účty balíkmi hotovosti sa stali bežným javom a bankomaty sú pravidelne bez peňazí, najmä cez víkendy a sviatky. Veľký sektor argentínskej ekonomiky je neformálny, takže platby v hotovosti zostávajú bežné, pripomína agentúra AP.

Proces digitalizácie platieb napreduje

Argentínska centrálna banka v tlačovej správe uviedla, že proces digitalizácie platieb napreduje a bankovka v hodnote 2 000 pesos „zlepší fungovanie bankomatov a zároveň optimalizuje prepravu hotovosti“.

Bankovka vzdáva poctu zdravotníctvu a sú na nej zobrazení prvá lekárka v krajine Cecilia Grierson a prvý minister zdravotníctva Ramón Carrillo.

V apríli dosiahla medziročná inflácia v Argentíne 109 percent. Analytici predpokladajú, že májová inflácia bude ešte vyššia a a odhadujú mieru inflácie na rok aspoň 130 percent.

(1 EUR = 252,21 ARS)
(1 EUR = 1,0822 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom