Boj medzi kryptomenami a SEC ešte nekončí. Nahradí kryptomeny nový systém?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bitcoin
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Konflikt medzi SEC (Komisia pre cenné papiere a burzu USA) a kryptomenovými korporáciami pretrváva a zdá sa, že ešte ani zďaleka nekončí.

Digitálne technológie ovládajú súčasný systém, ktorý sa snažia aj iné regulačné orgány už dlhšiu dobu odstrániť a nahradiť ho systémom, ktorý by mal byť spravodlivejší.

Kryptomeny otvorili cestu digitálnym menám

Už v roku 2009 si svoju náklonnosť získal Bitcoin u miliónov investorov, čím dali šancu k digitalizácii svojich aktív. S najväčšou pravdepodobnosťou síce nik neočakával jeho veľký príchod, no vytvoril priestor aj pre iných veľkých hráčov na digitálnu scénu.

Aj keď sa na prvý pohľad zdá lákavé zarobiť množstvo peňazí na kryptomenách, no podľa predsedu SEC Garyho Genslera je systém tak hlboko chybný, že si verejnosť neuvedomuje riziká s ním spojené.

Nejde o argument, v ktorom by tvrdil, že bremeno zodpovednosti prechádza na samotných investorov, chce však skôr poukázať na ich bezmocnosť voči jednotlivým platformám. Je presvedčený, že bez zmeny samotnej infraštruktúry týchto platforiem neexistuje nádej na úspešný a spravodlivý svet digitálnych mien.

Ciele SEC smerujú proti zneužívaniu finančných prostriedkov

Stále viac a viac sa zdá, že SEC je odhodlaná vyčistiť kryptopriemysel. Zatiaľ čo niektorí investori tvrdia, že viac regulácií pomôže legitimizovať priestor, iní sa obávajú, že prílišné regulačné zásahy by mohli znížiť jeho decentralizovanú príležitosť.

Už roky sa pokúšajú ovládnuť nezákonnú činnosť v krypto sektore, zvlášť v dôsledku kolapsu krypto burzy FTX v novembri 2022.

Nejde však len o tento kolaps, dôvodov na reguláciu je mnoho. SEC podala žalobu na najväčšiu verejne obchodovateľnú burzu Binance, ktorá obchádza zákony USA a predpisy SEC. Útoky však nesmerujú len proti Binance.

Pridal sa aj Coinbase, ktorú SEC zažalovala za prevádzkovanie nelegálnej akciovej burzy v USA a za to, že zároveň vykonávala niektoré ďalšie finančné služby bez príslušných povolení. Tieto spoločnosti robia všetko pre to, aby fungovali nad rámec bezpečnostných zákonov.

SEC prišla na to, ako tieto veľké kryptomenové korporácie nakladajú s peniazmi investorov. Nedodržiavajú tie isté nariadenia, čo je gro tohto problému. Investorská verejnosť by mala mať stopercentný prehľad o tom, kde ich peniaze smerujú, a preto ciele SEC smerujú proti zneužívaniu finančných prostriedkov investorov.

Gary Gensler vedie otvorený konflikt proti kryptomenám

V súčasnosti nie je Gary Gensler zástancom kryptomien, práve naopak, je čoraz agresívnejší voči aktuálnemu systému a nakoľko údajne viac digitálnych mien netreba, snaží sa poukázať na to, že nevidí reálnu potrebu existencie kryptomien.

Jeho agresívny postoj spájame so všetkými rizikami, ktoré kryptomeny predstavujú. Nejde len o obchádzanie zákonov či iných vnútorných predpisov, stali sme sa svedkami rôznych iných podvodov, pri ktorých prišlo mnoho investorov o množstvo finančných prostriedkov.

Mali by sme si však uvedomiť, že pri neustále rastúcom a rozvíjajúcom sa technologickom svete to je možné, a preto dôvody na reguláciu kryptoaktív naďalej stúpajú na sile.

SEC je uväznený v obrovskej hre “Chyť ma ak to dokážeš”

Ak sa pozrieme tých pár rokov späť, kedy kryptomeny vznikli, nedá sa poprieť, že sa zameriavajú na inovácie. Ani vo sne by nám tých pár rokov dozadu nenapadlo, že budeme môcť tak jednoducho zainvestovať a obchodovať. Toto pre nás znamená veľký technologický úspech, ktorý aj naďalej pokračuje vo viacerých oblastiach, a preto bude pre SEC náročné dostať oblasť kryptomien do súladu s predpismi.

SEC však chápe hrozbu, ktorú predstavujú tieto spomenuté korporácie pre zdravie amerického investičného systému, ak budú aj naďalej neregulovateľné. To je dôvod, prečo robí všetko, čo je v jej silách, aby zbavila kryptomenové burzy schopnosti manipulovať s finančnými prostriedkami investorov tak, ako to považujú za vhodné v súlade s novými reguláciami.

Už v každom smere môžeme zaznamenať názory rôznych odborníkov, že regulácia nielen prichádza, ale je aj nevyhnutná a zároveň vítaná. Na jednej strane si musíme uvedomiť, že väčšia regulácia znamená kontrolu nad našimi digitálnymi aktívami, no na druhej strane môže byť v početnej miere minimalizované riziko strát finančných prostriedkov.

Väčšina obáv v krypto svete však spočíva v nedostatočnej regulačnej jasnosti, a preto by boli vítané nové usmernenia, v rámci ktorých by sa dalo fungovať a ktoré by nepotláčali inovácie, s ktorými je oblasť kryptomien spájaná.

Zdroje: https://cointelegraph.com https://www.forbes.com

Článok vznikol v spolupráci s Trader 2.0

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gary GenslerJakub Kraľovanský
Firmy a inštitúcie Binance