Britská vláda chce redukovať dane v boji proti inflácii, Medzinárodný menový fond pred takýmto krokom zdvíha varovný prst

Liz Truss
Britská premiérka Liz Trussová. Foto: SITA/AP

Medzinárodný menový fond (MMF) vyzval britskú vládu, aby prehodnotila redukciu daní, ktorá by podľa neho mohla podporiť infláciu a pravdepodobne zvýšiť ekonomickú nerovnosť. Hodnota britskej libry v stredu ráno po varovaní zo strany MMF voči doláru klesla pod 1,07 USD/GBP.

Redukcia daní

„Vzhľadom na veľké inflačné tlaky v mnohých krajinách, vrátane Veľkej Británie, neodporúčame v tomto okamihu veľké a necielené fiškálne balíčky, pretože je dôležité, aby fiškálna politika nepôsobila proti účelom menovej politiky,“ uviedol menový fond vo vyhlásení.

Vláda britskej premiérky Liz Trussovej minulý týždeň v piatok ohlásila balík redukcie daní o 45 miliárd libier v snahe podporiť rast ekonomiky. V súvislosti s týmto plánom však neinformovala o redukcii výdavkov ani neposkytla nezávislý odhad nákladov redukcie daní.

Rast verejného dlhu

To vyvoláva obavy, že zníženie daní povedie k rastu verejného dlhu a posilní britskú infláciu, ktorá je už teraz v blízkosti 40-ročného maxima.

Vláda Veľkej Británie hovorí, že podrobnejší fiškálny plán a nezávislú analýzu zo strany Úradu pre rozpočtovú zodpovednosť zverejní 23. novembra. Britské ministerstvo financií uviedlo, že vláda „je sústredená na rast ekonomiky, aby stúpla životná úroveň pre všetkých“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Liz Trussová
Firmy a inštitúcie MMF Medzinárodný menový fond