Britskí a americkí regulátori boli informovaní o tom, že štát počas finančnej krízy z roku 2008 „manipuloval“ s úrokovými sadzbami, ale zakryli to. Informuje o tom spravodajský portál BBC s odvolaním sa na dokumenty naznačujúce, že banky prudko znížili svoje odhady úrokových sadzieb na základe tlaku zo strany centrálnych bánk.
Tieto dôkazy pritom neboli predložené súdom pri uväznení bankárov za „manipulovanie“ s úrokmi v menšom rozsahu. Regulátori však tvrdia, že pravidlá o zverejňovaní informácií dodržali.
Finančná kríza z roku 2008
Počas kulminácie finančnej krízy v roku 2008, keď sa poskytovanie bankových úverov takmer zastavilo, centrálne banky po celom svete vyzývali na pokoj. Prešetrovanie však odhaľuje dôkazy, že v úzadí ťahali za páky, aby pokoj obnovili umelo. Išlo o opatrenia v súvislosti s úrokovými sadzbami na medzibankovom trhu Libor a Euribor.
Bank of England zdvihla úroky najviac od roku 2008. Ceny potravín zostávajú na vyššej úrovni, ako sa očakávalo
V októbri 2008 sa prejavila medzinárodná snaha o zníženie sadzby Libor, ktorej súčasťou boli aj centrálne banky Veľkej Británie, USA a eurozóny. Už skôr sa objavili dôkazy, že do manipulácie s úrokovými sadzbami bola zapojená Bank of England a britská vláda.
Doteraz však neboli zverejnené dôkazy, že išlo o súčasť širšej medzinárodnej snahy o posunutie kľúčovej sadzby v októbri 2008 nadol, na ktorej sa podieľala nielen Veľká Británia ale centrálne banky po celom svete.
Potenciálne krivé svedectvá
V novembri 2010 o tom boli vyšetrovacie úrady, napríklad FBI i britskí finanční regulátori, priamo informované, ale doteraz o tom neposkytli správu britskému parlamentu, americkému Kongresu a verejnosti.
Klienti First Republic Bank podľahli obavám a z účtov vybrali viac ako 100 miliárd dolárov
Andrew Tyrie, ktorý bol predsedom finančného výboru britského parlamentu pri vyšetrovaní manipulácie sadzby Libor v roku 2012, pre BBC povedal, že podľa neho bol parlament pravdepodobne uvedený do omylu.
„Verejnosť sa spolieha na parlament, že sa dostane k pravde. Tento prípad ilustruje, prečo by parlament mal posilniť svoje právomoci pri zhromažďovaní informácií s účinnejšími sankciami voči tým, ktorí poskytujú menej ako úplný obraz,“ dodal.
Popredný britský konzervatívny poslanec David Davis vyhlásil, že požiada políciu, aby prešetrila potenciálne krivé svedectvá, a zároveň vyzval finančný výbor parlamentu, aby prešetril jeho obavy, že parlament bol pravdepodobne uvedený do omylu.