Valorizácia dôchodkov a rodičovský príspevok zaťali do rozpočtu polmiliardovú sekeru

Dôchodok, penzia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) výrazne zvýšila odhadovanú úroveň deficitu verejnej správy pre tento rok. Oproti aprílovej prognóze schodok stúpol o 503 mil. eur. Deficit tak môže dosiahnuť 7,5 mld. eur, resp. 6,2 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Riziko prekročenia je nízke

K medzimesačnému zhoršeniu výsledku hospodárenia prispelo podľa rady najmä schválenie mimoriadnej valorizácie dôchodkov a rodičovského príspevku.

Pozitívna odchýlka prognózy RRZ pre saldo verejnej správy na tento rok od schváleného rozpočtu je vo výške 0,2 % HDP. To znamená, že riziko prekročenia rozpočtu naďalej ostáva nízke.

V porovnaní s odhadom vlády zverejneným 26. apríla v Programe stability na roky 2023 až 2026 je úroveň deficitu prognózovaná rozpočtovou radou nižšia o 0,03 % HDP.

Rozpočtová rezerva

Očakávané výdavky na opatrenia vlády na kompenzáciu cien energií dosahujú 2,96 mld. eur, resp. 2,5 % HDP. Z toho výdavky v sume 495 mil. eur by mali byť financované z fondov EÚ.

Po zohľadnení rozpočtovanej rezervy, výnosu zo solidárneho príspevku a zo zdanenia nadmerných príjmov z predaja elektriny je celkový vplyv opatrení oproti rozpočtu nižší o 1,13 mld. eur, resp. 0,9 % HDP.

Nižší výnos daňových a odvodových príjmov predstavuje najvýraznejšie riziko pre schodok rozpočtu. Odhadovaný výpadok dosahuje 629 mil. eur, resp. 0,6 % HDP.

Príjmy znižujú opatrenia nezahrnuté do rozpočtu, najmä zníženie sadzby DPH pre gastro sektor a navýšenie daňového bonusu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie RRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť