Deficit verejných financií čaká ďalší nárast. Podľa analytikov NBS chýbajú trvalé opatrenia, ktoré by ho znížili

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rozpočet, peniaze, Slovensko, eurá
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Deficit verejných financií v tomto roku čaká nárast a nie pokles. Konštatujú to vo svojom hodnotení rozpočtu analytici Národnej banky Slovenska (NBS). Rozpočet podľa nich nemá ambíciu výraznejšie znížiť jeden z historicky najvyšších deficitov verejných financií na Slovensku.

Podľa odhadov analytikov by sa deficit verejných financií mal zvýšiť o 0,8 % HDP. V rozpočte verejnej správy sa uvažuje v roku 2024 s deficitom na úrovni 5,97 % HDP.

Prijatie nešpecifikovaných opatrení

Vláda deklaruje cieľ deficitu na konci rozpočtovaného obdobia na úrovni 4 % HDP. No jeho dosiahnutie je podľa analytikov NBS postavené na dodatočnom prijatí nešpecifikovaných opatrení.

Aj pri dosiahnutí tohto cieľa by verejný dlh mal postupne narastať a v roku 2026 presiahnuť hranicu 60 % HDP. Tým sa bude hornej hranici dlhovej brzdy kontinuálne vzďaľovať a tvorba bezpečnej rezervy na prípadné zhoršenie ekonomického rastu sa odkladá na roky za horizontom predloženého rozpočtu.

Verejné financie tak zostávajú podľa analytikov NBS vo veľmi zraniteľnej pozícii. Nesplnenie rozpočtových cieľov, pozastavenie konsolidácie alebo iné neočakávane vplyvy umocnené o zvýšené náklady na starnutie populácie môžu viesť k neudržateľnej trajektórii dlhu a nedôvere zo strany finančných trhov.

Najhorší stav v eurozóne

Rozpočet prichádza v časoch, keď sú slovenské verejné financie po viacerých krízach v najhoršom stave v eurozóne. Bez prijatia dodatočných opatrení sa porušia podľa analytikov NBS európske fiškálne pravidlá.

„Otázne zosúladenie rozpočtu s národným limitom verejných výdavkov ako míľnika Plánu obnovy a odolnosti nesie v sebe aj riziko pozastavenia vyplácania ďalších platieb a prípadnej finančnej straty pre Slovensko,“ konštatujú analytici centrálnej banky.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva, že schodok v tomto roku stúpne z 5,7 % na 6,1 % HDP. Podľa rady rozpočet zhoršuje dlhodobú udržateľnosť a nebol zostavený v súlade s výdavkovými limitmi.

„Chýbajú mu tak trvalé opatrenia, ktoré by znížili deficit z očakávaných 5,7 % HDP na 5,2 % HDP v tomto roku,“ uvádza rozpočtová rada. Pre nárast daňovo-odvodového zaťaženia sa zužuje podľa nich priestor pre budúcu príjmovú konsolidáciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NBS Národná banka SlovenskaRRZ Rada pre rozpočtovú zodpovednosť