Skúsenosti z doterajšieho priebehu koronakrízy potvrdzujú potrebu nechať si pri čerpaní úveru dostatočnú rezervu. Práve s týmto cieľom Národná banka Slovenska (NBS) postupne sprísňovala požiadavku na maximálny podiel splátok k príjmu počas rokov 2017 a 2018 a následne aj na začiatku roka 2020.
Doterajší vývoj krízy podľa centrálnej banky potvrdzuje opodstatnenosť týchto krokov. Domácnosti, ktoré si už pred krízou z príjmu ponechávali len nízku alebo dokonca žiadnu rezervu, výrazne viac žiadali o odklad splátok. Časť z nich podľa národnej banky pravdepodobne nebude schopná pokračovať v splácaní ani napriek týmto odkladom.
Obavy sa stupňujú
Od začiatku koronakrízy sa ukazovalo, že domácnosti, ktoré už pred krízou mali vysoké splátky k príjmu, výrazne viac žiadali o odklad splátok. Cieľom odkladov bolo umožniť domácnostiam preklenúť obdobie krízy a neskôr sa vrátiť k splácaniu.
Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu
Za domácnosti s vysokou zaťaženosťou splátkami sú považované domácnosti, ktorých podiel splátok k príjmu zníženému o životné minimum pred vypuknutím koronakrízy presahoval 60 percent. Podľa prieskumov ide približne o 16 percent zadlžených domácností.
Napriek odkladom sa však obavy z neschopnosti opätovne začať splácať podľa Národnej banky Slovenska stupňujú práve v skupine domácností vysoko zaťažených splátkami.
Domácnostiam hrozia finančné ťažkosti
Podľa pravidelných prieskumov medzi zadlženými domácnosťami začal v dôsledku druhej vlny pandémie od októbra 2020 opätovne rásť podiel domácností, ktoré sa obávajú ťažkostí so splácaním úverov. V porovnaní so situáciou v letných mesiacoch však podľa centrálnej banky čoraz viac išlo o domácnosti, ktoré do krízy vstupovali príliš zaťažené splátkami.
Privatbanke vlani klesol zisk približne o tretinu, neplánuje vyplácať žiadne dividendy
Podľa decembrového prieskumu môžu mať domácnosti s vysokými splátkami problém vrátiť sa k splácaniu takmer pri pätine svojich úverov s odkladom. Ďalších 11 percent úverov bude splatených len s istými problémami.
Časti domácností v dôsledku krízy hrozí podľa Národnej banky Slovenska riziko finančných ťažkostí. Ide o domácnosti, ktoré by v prípade pretrvania výpadku príjmu neboli schopné pokryť ani splátky svojich úverov a nutné životné výdavky. Aj medzi nimi stále väčšiu časť tvoria tie domácnosti, ktoré si neponechali dostatočnú rezervu v príjme.