Prídavok na dieťa sa jednorazovo zvýši a porastie aj daňový bonus. Rodičia však môžu prísť o vyšší príspevok (video)

Prídavok na dieťa, peniaze, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 18. mája 2022, 14:55

Prídavok na dieťa sa má od júla tohto roka zvýšiť zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Súčasne sa má však zrušiť jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy.

V súčasnosti ide o sumu 106,33 eura na každého prváka na základnej škole. Zrušiť sa má aj automatické zvyšovanie prídavku na dieťa podľa rastu životného minima.

Príspevky na nezaopatrené deti

Po novom má o zvýšení prídavku na dieťa rozhodovať vláda. Legislatívny návrh v stredu s pripomienkami schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament týmito opatreniami zaoberal v zrýchlenom režime.

Rodiny s nezaopatrenými deťmi si od júna prilepšia. Vláda totiž odklepla jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa zo súčasných 25,88 eura na 100 eur.

Zvýšený prídavok úrady práce a sociálnych vecí rodičom vyplatia už budúci mesiac. Celkové výdavky na toto opatrenie dosiahnu 83,1 milióna eur. Dávku v sume 100 eur úrady práce a sociálnych vecí vyplatia na 1 milión 120-tisíc detí.

„Cieľom návrhu je finančne prispieť rodinám s deťmi na pokrytie zvýšených výdavkov na bývanie, energie, stravu a pod. Nariadenie je súčasťou avizovanej inflačnej pomoci a je jedným z nástrojov na zmiernenie následkov vysokej inflácie,“ uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Výška daňového bonusu porastie

Stúpnuť má aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura.

Od júla má suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrásť na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov má daňový bonus od júla tohto roka vzrásť na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Aj pri daňovom bonuse sa má zrušiť jeho automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima.

Rezort financií tiež navrhuje zmierniť podmienky nároku na daňový bonus na dieťa. V súčasnosti majú na tieto daňové úľavy nárok tí rodičia, ktorí za rok zarobia aspoň polovicu ročnej minimálnej mzdy.

Po novom by mali mať rodičia podľa ministra financií Igora Matoviča nárok na daňový bonus na dieťa od prvého zarobeného eura. Výška daňového bonusu by sa však podľa ministra financií mala naviazať na sumu hrubej mzdy zamestnanca, aby sa zabránilo prípadným podvodom.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMilan Krajniak
Firmy a inštitúcie MPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSme rodina