Dôvera slovenských podnikateľov a spotrebiteľov je najnižšia za posledných osem mesiacov, tvrdí analytik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podnikateľ, podnikanie
Foto: ilustračné, www.thinkstockphotos.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa septembrového prieskumu nálad v domácej ekonomike sa dôvera v ďalší rast podľa Štatistického úradu SR znížila, najmä v dôsledku pesimizmu podnikateľov v priemysle a obáv spotrebiteľov.

„Aj keď sa v niektorých sektoroch objavili pozitívne signály, prevažuje opatrnosť a očakávanie ďalšieho vývoja,“ komentoval analytik 365.bank Tomáš Boháček.

Negatívne ovplyvnená dôvera podnikateľov

Súhrnný indikátor ekonomického sentimentu zaznamenal najnižšiu hodnotu od januára, a to 102,3 bodu. Zhoršila sa aj nálada spotrebiteľov, keď obavy vyvoláva najmä vývoj celkovej hospodárskej situácie a tvorba úspor. Napriek celkovému horšiemu trendu sa mierne zlepšila nálada v stavebníctve, obchode a službách.

Zníženie priemyselných objednávok, najmä v automobilovom sektore, výrobe dreva a papiera, ako aj očakávaný pokles produkcie, hlavne v rafinácii ropy, negatívne ovplyvnili dôveru podnikateľov.

Obavy a neistota

Napriek miernemu zlepšeniu, podnikatelia v službách stále podľa analytika vykazujú opatrnosť, rovnako ako samotní spotrebitelia, kde obavy z hospodárskej situácie a možného zhoršenia finančnej situácie na výdavkovej strane prevážili aj pozitíva pokračujúcej lepšej situácie na trhu práce. Znižovanie úrokových sadzieb sa pozitívne prejavilo najmä v sektoroch stavebníctva.

„Domnievame sa, že neistota spojená s konkrétnou podobou konsolidačných opatrení vlády a meniace sa vyjadrenia sa čiastočne podpísali aj pod rastúcimi obavami v ekonomike,“ uviedol Boháček.

Aj keď je súhrn opatrení stále v niektorých oblastiach neistý, trend zvyšovania nákladov je podľa neho nespochybniteľný, otázka bude miera vplyvu na jednotlivé sektory, čo je typický sprievodný jav pri selektívnych úrovniach sadzieb DPH. Tie sú v konečnom dôsledku pre ekonomiku negatívne a deformujúce, čo dokazujú aj početné štúdie MMF a OECD, ktorý radia systém rôznych sadzieb podľa sektorov k zastaralým a neefektívnym.

Opatrnosť ekonomických subjektov

Z pohľadu dopadu prieskumných indikátorov na reálne údaje môže podľa analytika opatrnosť ekonomických subjektov pôsobiť negatívne už tento rok. A to napriek tomu, že opatrenia vstúpia do platnosti na budúci rok.

„Tým sa stáva trojpercentný rast ekonomiky podľa nášho názoru stropom a cielime rast o 0,2 percentuálneho bodu nižšie,“ uzavrel Boháček.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankŠtatistický úrad SR