Ekonomická nálada na Slovensku bola v júni najlepšia za posledné dva roky, najviac stúpla medzi podnikateľmi v službách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
eurá
Foto: Ilustračné, pixabay.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Ekonomická nálada na Slovensku sa v júni 2024 opäť zlepšila a dosiahla najvyššiu úroveň za posledné dva roky. Podľa výsledkov Štatistického úradu SR indikátor ekonomického sentimentu (IES) vzrástol medzimesačne o 3,4 bodu na 107,1, čo je najvyššia hodnota od mája 2022.

Zlepšenie sa prejavilo v troch z piatich zložiek indikátora. V porovnaní s minulým rokom stúpla ekonomická nálada o 13,2 bodu a mierne presiahla dlhodobý priemer o 1,1 bodu.

Nárast zaznamenali všetky ukazovatele indikátora

Najvýraznejšie zlepšenie zaznamenali podnikatelia v službách, kde sezónne očistený indikátor dôvery vzrástol o 12,4 bodu na hodnotu 13,7.

„Nárast zaznamenali všetky ukazovatele indikátora, pričom podnikateľská situácia sa zlepšila najmä v ubytovacích a stravovacích službách. Najvyšší nárast dopytu za posledné tri mesiace avizovali finančné a poisťovacie služby,“ uvádza Štatistický úrad. Podobne pozitívny trend pokračoval aj v priemysle a obchode.

Indikátor dôvery v priemysle po sezónnej úprave vzrástol o 0,3 bodu na hodnotu 4, a to vďaka poklesu zásob hotových výrobkov, najmä vo výrobe koksu a rafinovaných ropných produktov. V obchode sa indikátor dôvery zvýšil o 4,3 bodu na hodnotu 10, pričom respondenti hodnotili pozitívne súčasný trend podnikateľských aktivít a očakávajú nárast počtu zamestnancov, predovšetkým v maloobchode.

Spotrebiteľská atmosféra sa zhoršila

Naopak, spotrebiteľská atmosféra sa v júni zhoršila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery (sezónne upravený) klesol o 2,6 bodu na úroveň -10,7, napriek tomu sa naďalej drží nad dlhodobým priemerom o 9,5 bodu. Spotrebitelia hodnotili negatívne najmä financie v ich domácnostiach a očakávajú zhoršené podmienky pre tvorbu úspor a celkovú finančnú situáciu domácností.

Pesimistickejší boli aj podnikatelia v stavebníctve, kde indikátor dôvery klesol o 3,5 bodu na -10,5. Pod pokles sa podpísali nepriaznivejšie hodnotenia celkovej úrovne objednávok, predovšetkým v podnikoch realizujúcich výstavbu budov, ale aj pokles očakávanej zamestnanosti.

„Zlepšovanie nálady u slovenských podnikateľov je vítanou správou. Priemysel, obchod aj služby zaznamenali medzimesačné zlepšenie nálady a dostali sa tak na bezpečnejšie úrovne vzdialené od úrovne naznačujúcej stagnáciu aktivity. Výrazný nárast optimizmu v službách súvisí aj s príchodom letnej sezóny, ktorá je tradične silnou práve pre tento sektor. Oživenie aktivity sa dalo očakávať, vzhľadom na vývoj miezd, pokles inflácie a všeobecne relatívne pozitívny ekonomický vývoj, čo nahráva spotrebiteľskému dopytu,“ hodnotí makroekonomický analytik Matej Horňák zo Slovenskej sporiteľne.

Väčší priestor aj na nie nevyhnutné výdavky

Spotrebitelia podľa jeho slov majú väčší priestor aj na výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné pre každodenný život, ako napríklad potraviny a bežný spotrebný tovar, ale prichádza čas aj na voľnočasové aktivity či dovolenky.

Cenový nárast, ktorý za posledné dva roky nabrali tovary a služby, podľa analytika z 365 banky Tomáša Boháčka nezmizol, iba už dramaticky nerastie.

„Istý čas potrvá, kým najmä domácnosti plne absorbujú a vyrovnajú tento rast cez rastúce mzdy. Firmy, najmä v stavebníctve a cestovnom ruchu trápi limitovaná ponuka na trhu práce, preto vývoj ich sentimentu môže byť viac premenlivý, ako tomu bolo ešte pred dvoma rokmi. Ekonomický optimizmus by mohol v tomto roku vrcholiť na jeseň, ale ani následne prudké zhoršenie neočakávame,“ uzavrel Boháček.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej HorňákTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankSlovenská sporiteľňaŠÚ SR Štatistický úrad Slovenskej republiky