Ešte je len január a Slovensko predalo dlhopisy za viac ako jednu miliardu eur, financovanie štátu sa na dlhšom horizonte postupne predražuje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18:32

Predaj štátnych dlhopisov odštartoval v úvode roka vo veľkom štýle. V pondelkových aukciách štyroch emisií štátnych bondov investori nakúpili slovenské cenné papiere za 1,27 mld. eur. Celkový dopyt pritom dosiahol takmer 2,1 mld. eur.

Aukcie budú pokračovať v utorok nekonkurenčnou časťou, kde budú môcť investori nakúpiť slovenské štátne dlhopisy ešte za 242,1 mil. eur. Vyplýva to z údajov zverejnených Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity (ARDAL).

Najvyššiu sumu v pondelkových aukciách štát získal predajom dlhopisov splatných v októbri 2051, a to 849,7 mil. eur. Druhý najvyšší predaj zaknihovali dlhopisy splatné v októbri 2032 v sume 169 mil. eur. So sumou 159 mil. eur nasledovali dlhopisy splatné v júni 2027.

Ďalej to boli ešte dlhopisy splatné v apríli 2036 s predajom v objeme 92 mil. eur. Priemerný ročný akceptovaný výnos sa v závislosti od druhu emisie pohyboval od necelých troch percent do 4,07 %.

Výsledky sú podľa analytika pozitívne

„Po decembrovom znížení ratingu Slovenska agentúrou Fitch a nezanedbateľnej možnosti, že k zníženiu ratingu pristúpia v najbližších mesiacoch aj ďalšie agentúry, možno tento výsledok hodnotiť veľmi pozitívne,“ komentoval výsledky aukcie analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš. Slovensku podľa neho pomohli najmä veľmi priaznivo nastavené podmienky pre investorov, o čom svedčí aj mohutný dopyt po našich dlhopisoch a zároveň aj širšie očakávania trhov.

Trhy podľa analytika počítajú, že vo vývoji cien dlhopisov nastane obrat, ktorý bude súvisieť najmä s očakávaným znižovaním sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky a pokračujúcim ochladením globálnych ekonomík. To následne bude tlačiť ceny aktuálnych dlhopisov vyššie. „Slovensku výrazne pomáha aj členstvo v eurozóne, keď investori s vysokou pravdepodobnosťou očakávajú, že nastavené pravidlá privedú Slovensko späť na cestu k zodpovednej konsolidácií,“ uzavrel Kočiš.

Rezort financií hodnotí prvú tohtoročnú aukciu štátnych dlhopisov ako úspešnú. „Vzhľadom na veľký dopyt a získané zdroje je Ministerstvo financií SR s predmetnou aukciou spokojné,“ uviedol rezort. Ministerstvo financií SR a ARDAL budú naďalej pozorne sledovať výnosy dlhopisov na sekundárnom trhu, trhové úrokové sadzby a výnosy ostatných krajín eurozóny.

Výzva k opatrnosti

Ako skonštatoval analytik 365.bank Tomáš Boháček, v porovnaní s predchádzajúcou aukciou v novembri minulého roka umiestnený dopyt aktuálne vzrástol viac ako 2,5-násobne. Vysoká koncentrácia dopytu pri jednej emisii, teda tá s dopytom 1,54 mld. eur pri celkovom prijatí ponúk za 850 mil. eur s výnosom cez štyri percentá, súvisí podľa neho so samotnou úrovňou výnosu. Tá je na tejto splatnosti po Taliansku podľa analytika druhou najvyššou spomedzi krajín eurozóny. To poskytuje príležitosť zafixovať si vyšší výnos pri pomerne razantnom výhľade na pokles úrokových sadzieb ECB.

„Riziko v súvislosti so slovenským vládnym dlhom je stále pomerne nízke, napriek posledným revíziám agentúry Fitch a nie úplne priaznivému výhľadu pre vývoj verejných financií. Svoju úlohu tu zohrávajú aj garančné schémy eurosystému, ktoré v pozadí zabezpečujú „poistku“ pred prípadným čiernym scenárom vývoja v krajine. Posledná tranža tejto splatnosti bola navyše v apríli minulého roka a banky sa v súvislosti s ukončením aktívnej fázy nákupov dlhopisov ECB snažia upraviť durácie svojich portfólií na dlhšie splatnosti z regulačných i tzv. bilančných dôvodov,“ povedal Boháček.

Financovanie štátu sa tak na dlhšom horizonte postupne podľa neho predražuje. To v čase výhľadu pre pokles inflácie a úrokových sadzieb pôsobí minimálne ako upozornenie. Investori Slovensku nateraz stále dôverujú, avšak strednodobé predikcie vyzývajú k opatrnosti.

Za celý minulý rok agentúra plánovala predať dlhopisy za 8 mld. eur. Pre pretrvávajúci vojenský konflikt na Ukrajine, vysokú infláciu, vývoj verejných financií a rozpočtový deficit však nakoniec navýšila predaj dlhopisov na 10,5 mld. eur. Vlaňajšok bol poznačený aj nárastom úrokov. Kým v roku 2022 štát dokázal predať dlhopisy v priemere pod tri percentá, vlani to pri štyroch percentách.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marián KočišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankARDAL Agentúra pre riadenie dlhu a likviditySlovenská sporiteľňa