Europoslanci v stredu prijali nové pravidlá na zabezpečenie okamžitých platieb každou bankou. Cieľom nového nariadenia je zabezpečiť, aby retailoví klienti a podniky, najmä malé a stredné podniky, nemuseli čakať na svoje peniaze a aby sa zvýšila bezpečnosť prevodov. Banky a iní poskytovatelia platobných služieb budú musieť zabezpečiť, aby boli úhrady dostupné a okamžite spracované.
Okamžité platby začali na Slovensku poskytovať od februára 2022 Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka spolu s Raiffeisen bankou. Odvtedy uplynuli už dva roky a zatiaľ sa k nim žiadne ďalšie väčšie banky nepridali. Instantné platby ponúka len Oberbank, tá sa však zameriava na firemné financovanie, či J&T Banka, taktiež venujúca sa najmä biznis klientom.
Na okamžité platby neprešli
Ak má niekto účet v online bankách Revolut či N26, tak aj v nich je možné platiť instantne. Banky ako ČSOB, UniCredit Bank, mBank, Fio banka, či Prima banka zatiaľ k okamžitým platbám nepristúpili.
Doposiaľ nebolo presne dané, dokedy musia ostatné banky prejsť na okamžité platby. No aktuálne prijaté pravidlá hovoria, že nadobudnú účinnosť 20 dní po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať na uplatnenie nariadenia 12 mesiacov.
Okamžité platby fungujú u nás už dva roky, no stále chýbajú ďalšie banky. Kto sa pridá k veľkej trojke?
„Niektoré zo slovenských bánk už takéto rýchle prevody poskytujú a klienti, či už jednotlivci alebo firmy majú s tým len pozitívne skúsenosti. Preto vítam a podporujem návrh, ktorý odporúča zavedenie tejto služby každou bankou,“ povedal europoslanec Peter Pollák.
Okamžitý prevod sa má vykonať bez ohľadu na deň alebo hodinu a peniaze musia prísť na účet príjemcu do desiatich sekúnd. Pravidlá budú musieť uplatňovať po dlhšom prechodnom období aj členské štáty, ktorých menou nie je euro, ak ich účty ponúkajú pravidelné transakcie v eurách.
Bude existovať výnimka
V prípade takýchto účtov mimo pracovných hodín bude existovať osobitná výnimka z uskutočnenia platby do desiatich sekúnd vzhľadom na možné obavy týkajúce sa prístupu k hotovosti v eurách.
EIB podporila minulý rok hospodárstvo Slovenska sumou 293 miliónov eur, prospech z toho budú mať stovky podnikov
Zo zverejnených pravidiel taktiež vyplýva, že poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb uplatňuje v súvislosti s okamžitými úhradami v eurách, nemôžu byť vyššie ako poplatky uplatňované na transakcie „bez okamžitých“ úhrad v eurách. Platby cez internetbanking budú pripísané na účet okamžite aj v prípade, že odosielateľ a prijímateľ peňazí majú odlišnú banku.
Ako povedal europoslanec Eugen Jurzyca, bankový sektor vo väčšine členských krajín EÚ akoby zaspal dobu. Platby do inej banky, tuzemskej alebo zahraničnej, trvajú aj v dnešnej modernej dobe viac dní, čo by sa nemalo diať.