EIB podporila minulý rok hospodárstvo Slovenska sumou 293 miliónov eur, prospech z toho budú mať stovky podnikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Európska únia, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Skupina Európskej investičnej banky (EIB) podporila vlani hospodárstvo Slovenska sumou 293 miliónov eur v nových pôžičkách a zárukách. Banka podpísala nové pôžičky v sume 254 miliónov eur a Európsky investičný fond (EIF) vyčlenil okolo 39 miliónov eur na štyri záručné operácie. Z toho bude mať prospech spolu 706 podnikov a podporí sa 23 000 pracovných miest.

Úverové linky pre tri banky

V roku 2023 sa EIB v krajine angažovala v oblasti financovania energetiky, rozvoja miest, služieb a podpory pre malé a stredné podniky a spoločnosti so strednou kapitalizáciou. Zhruba 85 % celkových finančných prostriedkov vyčlenených na tieto sektory bolo určených pre menej rozvinuté regióny, čo zdôrazňuje záväzok banky k hospodárskej a sociálnej súdržnosti.

EIB poskytla vlani úverové linky trom bankovým skupinám pôsobiacim na Slovensku. Zmluvu o úvere podpísala s VÚB bankou na sumu 50 miliónov eur, zameranú na generovanie ďalších úverov pre malé a stredné podniky, spoločnosti so strednou kapitalizáciou a verejné subjekty s menšími projektmi.

Investície za posledných päť rokov

Banka podpísala aj úver vo výške 200 miliónov eur so spoločnosťou SG Equipment Finance Czech Republic, lízingovou dcérskou spoločnosťou spoločnosti Société Générale, z ktorého 40 miliónov eur bude k dispozícii slovenským podnikom na nové investície. Banka poskytla Slovenskej sporiteľni 100 miliónov eur v novom financovaní určenom pre malé a stredné podniky a spoločnosti so strednou kapitalizáciou.

Za posledných päť rokov skupina EIB investovala na Slovensku celkovo 1,25 miliardy eur, pričom priemerný ročný záväzok predstavoval 250 miliónov eur. Operáciami EIB sa na Slovensku v roku 2023 pomohlo 480 malým a stredným podnikom a spoločnostiam so strednou kapitalizáciou, čím sa podporilo takmer 17 000 pracovných miest na Slovensku.

Pákový efekt

Za posledných päť rokov poskytol EIF na Slovensku finančné prostriedky vo výške 401 miliónov eur, pričom sa očakáva, že tieto investície pákovým efektom prinesú investície v objeme zhruba 1,35 miliardy eur. V roku 2023 vyčlenil EIF na podporu slovenských podnikov sumu 39 miliónov eur, čím sa zmobilizuje kapitál okolo 404 miliónov eur.

V roku 2023 malo z operácií EIF na Slovensku úžitok približne 226 podnikov, pričom sa nimi podporilo približne 6 300 pracovných miest. Skupina EIB tak podporila udržanie celkovo 23 291 pracovných miest.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EIB Európska investičná bankaEurópska úniaEurópsky investičný fondSlovenská sporiteľňaSociété GénéraleVÚB Všeobecná úverová banka