Čistý zisk bánk na Slovensku vzrástol o takmer 380 miliónov eur, ministerstvo financií takýto vývoj očakávalo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, Slovensko
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Čistý zisk 25 bánk pôsobiacich na Slovensku v minulom roku medziročne vzrástol o takmer 380 miliónov eur, teda o viac ako 46 % na 1,2 miliardy eur. Ministerstvo financií SR (MF SR) o tom v stredu informovalo na základe predbežných údajov Národnej banky Slovenska (NBS).

Zároveň uviedlo, že nárast zisku bánk predpokladalo vo svojich predikciách, pri zavedení bankovej dane a bolo aj jeho hlavnou argumentáciou, prečo zavedenie tejto solidárnej dane nebude mať zásadný vplyv na stabilitu finančných inštitúcií a trhy.

Dosiahnutý čistý zisk slovenských bánk podľa údajov NBS za rok 2023 zároveň iba potvrdzuje tvrdenia MF SR, že rezort financií neporušil žiadne pravidlá o povinnosti konzultácie daného opatrenia s Európskou centrálnou bankou (ECB), nakoľko s ohľadom na vývoj ziskov bánk na Slovensku nie je ovplyvnená ich stabilita,“ poznamenal rezort financií.

Ako ministerstvo financií uviedlo v predchádzajúcich dňoch, konzultovať zavedenie opatrení s ECB vzniká iba v prípadoch, ktoré sú uvedené v Príručke pre konzultácie vnútroštátnych orgánov s ECB.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ECB Európska centrálna bankaMF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka Slovenska