Ekonóm Slaný je odporcom vstupu Česka do eurozóny a vyjadrenia prezidenta Pavla považuje za prekvapivé (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Slaný
Martin Slaný, významný český ekonóm a hlavný ekonóm investičnej skupiny DRFG. Foto: Michael Tomeš.
Tento článok pre vás načítala AI.

To, či má Česká republika prijať euro, je diskutovanou témou už dlhší čas. Keď krajiny vstupovali do Európskej únie, zaviazali sa k tomu, že vstúpia aj do eurozóny. Avšak dátum, kedy sa tak má stať, nebol daný. Môže to byť o rok, ale aj nikdy.

Verejná mienka

Český prezident Petr Pavel vo svojom novoročnom prejave vyzval, aby krajina začala robiť konkrétne kroky na prijatie eura.

>>> Celý rozhovor s Martinom Slaným

Ako však v rozhovore pre agentúru SITA povedal hlavný ekonóm českej investičnej skupiny DRFG Martin Slaný, nie je to zatiaľ výhodné pre českú ekonomiku.

Eurozóna sa výrazne zmenila

Česká koruna doposiaľ fungovala a stále funguje podľa ekonóma tak, ako mala a má. Eurózona sa za tie roky podľa neho výrazne zmenila a potvrdili sa viackrát výhody vlastnej menovej politiky.

Dokonca aj prieskumy verejnej mienky podľa Slaného hovoria v prospech koruny. Len 8 % respondentov je za prijatie eura a 14 % sa vyjadrilo, že je skôr za. Zvyšok Čechov sa prikláňa k českej korune.

Avšak podľa Slaného je dobré, že sa na túto tému vedú diskusie. Vyjadrenia českého prezidenta považuje za prekvapivé. No nemyslí si, že by jeho slová zmenili celospoločenské vnímanie, tento trend sa zrejme nezmení.

Ja som všeobecne odporca vstupu Českej republiky do eurozóny,“ skonštatoval Slaný. Ako doplnil, je skôr zástancom maximálnej flexibility ceny, platí to aj pre menový kurz.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin SlanýPetr Pavel
Firmy a inštitúcie Európska únia