Aké sú vyhliadky ekonomiky na rok 2024? Odpovedá významný český ekonóm Martin Slaný (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Slaný
Martin Slaný, významný český ekonóm a hlavný ekonóm investičnej skupiny DRFG. Foto: Michael Tomeš.
Tento článok pre vás načítala AI.

Aký vplyv budú mať rôzne svetové konflikty na globálne finančné trhy, kedy by sme mali očakávať znižovanie úrokových sadzieb a či by mala Česká republika prijať euro? Aj na tieto otázky v rozhovore pre agentúru SITA odpovedal Martin Slaný, významný český ekonóm a hlavný ekonóm investičnej skupiny DRFG.

Rozobrali sme tiež investičné správanie obyvateľov Slovenska a Česka, predpovedali budúcnosť trhu s nehnuteľnosťami, diskutovali o aktuálnych ekonomických trendoch, ale dostali sme sa aj k budúcnosti kryptomien v Európe. Pýtali sme sa aj na jeho názor na štátne zásahy do ekonomiky.

Martin Slaný zdôraznil podobné trendy v investičnom správaní obyvateľov oboch krajín, ktoré sú poháňané históriou a kultúrnymi vplyvmi. Oba národy prejavujú vysoký záujem o nehnuteľnosti v dôsledku skúseností z komunistického obdobia a hľadania stability.

Budúcnosť trhu s nehnuteľnosťami: V očakávaní dynamického vývoja trhu s nehnuteľnosťami v oboch krajinách predpovedá výrazný vplyv moderných investičných metód a online trendov na tento sektor. Očakáva sa aj silný vzťah k vlastníctvu a výrazný trend urbanizácie.

Pohľad na investície a infláciu: V kontexte súčasnej inflácie v oboch krajinách zdôraznil potrebu prispôsobiť investičné stratégie. Diskutovali sme o reforme penzijných systémov a význame, ktorý má v novom ekonomickom kontexte.

Trendy v nájomnom bývaní: Zaujímavým aspektom rozhovoru boli aj trendy v nájomnom bývaní. Martin Slaný poukázal na vysoké ceny nehnuteľností v centrálnych oblastiach, súvisiace s koncentráciou a stavebnými obmedzeniami v mestských centrách.

Výkyvy v ekonomike a silné stránky: Minulý rok priniesol ekonomikám obidvoch krajín výzvy, no Martin Slaný zdôraznil ich schopnosť prispôsobiť sa a odolávať tlakom. Diskutovali sme o slabých stránkach spojených s koncentráciou na automobilový priemysel a ich silách v flexibilite a rýchlej reakcii.

Budúcnosť úrokových sadzieb: Martin Slaný na otázku o budúcnosti úrokových sadzieb poukázal na ich závislosť od globálnych ekonomických podmienok a rozhodnutí centrálnych bánk. Česká národná banka zvyšuje sadzby, ale ich vývoj bude ovplyvnený globálnymi faktormi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Slaný