Slovenská ekonomika má podľa ekonóma Slaného stabilné základy, konsolidačný balíček však hodnotí negatívne (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Slaný
Martin Slaný, významný český ekonóm a hlavný ekonóm investičnej skupiny DRFG. Foto: Michael Tomeš.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vlaňajšok priniesol českej a slovenskej ekonomike viaceré výzvy. No hlavný ekonóm českej investičnej skupiny DRFG Martin Slaný zdôraznil ich schopnosť prispôsobiť sa a odolávať tlakom.

Ekonomická katastrofa nenastala

Aj pri pohľade na nedávne udalosti sa podľa neho ukázalo, že obe ekonomiky sú flexibilné.

>>> Celý rozhovor s Martinom Slaným

Napríklad pri pandémii COVID-19 to podľa jeho slov vyzeralo zle a objavila sa na chvíľu panika, aký bude vývoj a prvotné dáta aj ukazovali prepady v rámci hrubého domáceho produktu (HDP). „Ale ekonomická katastrofa nenastala,“ povedal Slaný v rozhovore pre agentúru SITA.

Záchrana vďaka štátnej podpore

Obe ekonomiky majú podľa neho stabilné základy. Štátne zásady však štruktúry podľa ekonóma deformujú. Štát nevie zhodnotiť, čo je pre krajinu úplne efektívne a deformuje napríklad aj daňovými úľavami trh.

Napríklad covidové obdobie naštartovalo významnú aktivitu vlád v oboch krajinách. Nastal tak prelom vnímania medzi ľuďmi a aj medzi podnikateľmi.

„Vytvorila sa predstava, že sa dá všetko zachrániť štátnou podporou,“ skonštatoval ekonóm. Štát sa tak nesústredí na obmedzovanie svojich výdavkov, ale na rozdávanie a rôzne podpory.

Konsolidácia verejných financií

Čo sa týka konsolidácie verejných financií, opatrenia v oboch krajinách vníma Slaný ako veľmi podobné. Základným problémom je výdavková strana, no konsolidácia sa zameriava takmer výlučne na príjmovú stranu.

„Dane motivujú, ale aj demotivujú,“ poznamenal Slaný s tým, že hrozí napríklad únik do tzv. šedej zóny. Ide teda o negatívne dopady a podkopávanie hospodárskeho rastu. Zvolený plán konsolidácie tak vníma ako zlý.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Slaný