Európska centrálna banka chce zvýšiť úroky najviac za vyše 20 rokov, blíži sa k „letovej výške“

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
European Central Bank in Frankfurt
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska centrálna banka (ECB) smeruje k tomu, že vo štvrtok opäť zvýši úroky. Tým ich dostane na najvyššiu úroveň za viac ako 20 rokov, hoci eurozóna upadla do recesie.

Úroky sa opäť zvýšia

Analytici a investori očakávajú, že banka úroky zdvihne o 0,25 percentuálneho bodu, čím posunie kľúčovú depozitnú sadzbu na 3,5 percenta. Naposledy bola takto vysoko v roku 2001. Trhy však predpokladajú ďalšie zvýšenie o štvrť percentuálneho bodu aj v júli. Informuje o tom portál Politico.

Mení sa aj globálne prostredie

Šéfka ECB Christine Lagardová tento mesiac uviedla, že banka sa blíži k svojej „letovej výške“ a globálne prostredie sa tiež mení. Všeobecne sa totiž očakáva, že americký Federálny rezervný systém v stredu svoj cyklus sprísňovania menovej politiky pozastaví.

Celková inflácia v eurozóne je však stále viac ako trikrát vyššia v porovnaní s cielenou úrovňou ECB. Členka vedenia banky Isabel Schnabelová minulý týždeň povedala, že z prognózy ECB vyplýva, že inflácia bude nad želanou úrovňou celé štyri roky a až potom sa vráti pod hranicu dvoch percent.

„Predpokladáme, že podľa projekcií ECB bude inflácia v roku 2025 stále 2,1 percenta,“ konštatoval ekonóm Danske Bank Piet Haines Christiansen. Dodal, že to by malo udržiavať vyjadrovanie ECB mierne v prospech prísnej menovej politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Christine LagardeováIsabel Schnabelová
Firmy a inštitúcie Danske BankECB Európska centrálna bankaFederálny rezervný systém (Fed)