Krajiny strednej a východnej Európy zaznamenali v minulom roku dramatický nárast počtu prípadov platobnej neschopnosti spoločností. V deviatich štátoch počet insolvencií medziročne vzrástol.
Patrí medzi ne Slovenská republika, Česko, Maďarsko, Estónsko, Litva, Poľsko, Srbsko, Slovinsko a Rumunsko. Pokles naopak evidovali Bulharsko, Chorvátsko a Lotyšsko. V najnovšej analýze to konštatuje Coface.
„Na Slovensku dosiahol počet insolvencií a reštrukturalizácií 400, čo je o 53 viac ako v predchádzajúcom roku, medziročne ide o nárast o 15,3 %. Je však pravda, že v roku 2022 sa pod menší počet insolvencií pripísali aj zmeny v konkurznej legislatíve v reakcii na pandémiu Covid-19,“ zhodnotil situáciu Head of Risk Underwriting Coface pre Slovenskú republiku a Česko Martin Procházka.
Vysoká inflácia
Ako doplnil, slovenská ekonomika vlani čelila vysokej inflácii a slabému rastu reálneho HDP. Problémom pre firmy boli a sú rastúce základné ceny energií, vysoký tlak na rast miezd, drahé financovanie a veľmi slabý dopyt.
Pracujete v Česku? Mali by ste sa zamyslieť v akej mene si tvoríte úspory, upozorňuje analytik
„V tomto kontexte nie je rast počtu insolvencií prekvapujúci,“ skonštatoval Procházka.
Sektory s najvyšším počtom insolvencií
Najväčší podiel na celkovom počte insolvencií si pripísal sektor veľkoobchodu a predaja, na druhom mieste skončila priemyselná výroba a tretia priečka patrí stavebníctvu.
BKS Bank upravuje poplatky pri platobných a vkladových účtoch
Pokiaľ ide o hodnotu, najväčším prípadom bola spoločnosť Axe Capital. Tá od investorov získala viac ako 50 miliónov eur.
„Z hľadiska zamestnanosti boli na Slovensku najväčšími prípadmi vyhlásenie konkurzu personálnej agentúry TT – Controls Slovakia, obchodu s vybavením pre domácnosť Studio Moderna a stavebných spoločností Projekt Kanskasporr a Projekt Sporrkanska,“ dodal Procházka.
Vyhliadky na tento rok
Čo sa týka vyhliadok na aktuálny rok, Coface očakáva rast insolvencií najmä v sektore stavebníctva, na druhej strane by ale celkový počet insolvencií mohol klesnúť v dôsledku oživenia výdavkov zákazníkov a celkovej stabilizácie makroekonomického prostredia.
Ficova vláda predstavila plán znižovania deficitu, do konca volebného obdobia chce prijať úspory za miliardy eur
„Podmienkou takejto optimistickej predpovede je, že sa nezhorší bezpečnostná situácia vo svete,“ zdôraznil Procházka.
Nárast konkurzných konaní
Celý región strednej a východnej Európy zaznamenal v rokoch 2022 až 2023 nárast počtu konkurzných konaní o 38,6 %. Prispeli k tomu dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu, teda narušené dodávateľské reťazce ale aj prudký nárast cien energií.
Tieto vonkajšie šoky spolu s vnútornými problémami, ako je nedostatok pracovnej sily a rastúce náklady na vstupy, ťažko doliehali na firmy, čo viedlo k výraznému nárastu platobnej neschopnosti. Najťažšie to znášali sektory stavebníctva a obchodu.
Európske fiškálne pravidlá nie sú všeliekom, rozpočtová rada pripomienkovala úpravu výdavkových limitov
„V roku 2024 očakávame v regióne ďalší nárast počtu insolvencií, aj keď v nižšej miere ako v predchádzajúcom roku. V celosvetovom meradle spoločnosti stále nedosiahnu svoj plný potenciál hospodárskeho rastu v dôsledku problémov, ktorým čelia pri svojej podnikateľskej činnosti,“ uviedol výkonný riaditeľ Coface pre strednú a východnú Európu Jarosław Jaworski.
Coface pôsobí v oblasti úverového poistenia, riadenia rizík a globálnej ekonomiky.