- aktualizované 4. decembra, 16:55
Od začiatku budúceho roka sa zvýšia zdravotné odvody pre zamestnávateľov, samostatne zárobkovo činné osoby a samoplatiteľov. Sadzba poistného pre zamestnávateľov stúpne z 10 percent na 11 percent z hrubej mzdy zamestnanca a sadzba poistného pre samostatne zárobkovo činnú osobu a samoplatiteľa zo 14 percent na 15 percent z ich vymeriavacieho základu.
Sadzba pre zamestnanca vo výške 4 percent z hrubej mzdy sa zachová. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý schválila vláda Roberta Fica.
Výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky rekordne rastú, hlavným dôvodom nie sú rodičovské penzie
„Uvedené zvýšenie sa navrhuje z dôvodu kritickej situácie s verejnými financiami, kedy príjmy nepostačujú na krytie výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Vzhľadom na solidárny systém verejného zdravotného poistenia neexistujú iné možnosti dofinancovania systému,“ uvádza sa v návrhu.
Oslabením druhého piliera vláda odsúva problém na budúce generácie, štátny systém si podľa penzijných spoločností dnešnú štedrosť neudrží
Zvýšenie sadzby poistného zamestnávateľa, samostatne zárobkovo činnej osoby a tzv. samoplatiteľa nezmení čistý príjem zamestnanca, avšak zníži čistý príjem samostatne zárobkovo činnej osoby a samoplatiteľa.
„Slovenské zdravotníctvo je dlhodobo podfinancované,“ uviedla po rokovaní vlády ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD). Koalícia sa preto podľa nej dohodla na zvýšení zdravotných odvodov pre zamestnávateľov, podnikateľov a samoplatcov o jeden percentuálny bod, ktoré do zdravotníctva prinesie v budúcom roku 357 miliónov eur.
„Ide o dodatočné zdroje nad rámec toho, čo by do zdravotníctva prišlo,“ povedala. Peniaze sa podľa nej dajú dostať do zdravotníctva len zvyšovaním daní alebo odvodov. „Ak by sme išli cestou zvyšovania daní, nevieme, či by sme všetky peniaze naspäť dostali na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ dodala ministerka.