Výdavky Sociálnej poisťovne na dôchodky rekordne rastú, hlavným dôvodom nie sú rodičovské penzie

Sociálna poisťovňa, dôchodky
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo, www.gettyimages.com - koláž SITA Financie.
Tento článok pre vás načítala AI.

Výdavky Sociálnej poisťovne na vyplácanie dôchodkových dávok za desať mesiacov tohto roka rekordne stúpli. Na vyplácanie penzií tak ide historicky najviac financií.

Kým v januári až októbri minulého roka vynaložila poisťovňa na výplatu penzií 6,88 miliardy eur, za desať mesiacov tohto roka to už bolo 8,55 miliardy eur. Ide o medziročný nárast o 1,67 miliardy eur. Vyplýva to zo štatistiky Sociálnej poisťovne.

Medziročný nárast výdavkov na penzie je pritom rekordný. Vlani sa totiž desaťmesačné výdavky poisťovne na penzie medziročne zvýšili len o 211 miliónov eur a v roku 2021 o 267 miliónov eur.

Dvojnásobná valorizácia dôchodkov

Za výrazným zvýšením výdavkov na penzie stojí najmä tohtoročná dvojnásobná valorizácia dôchodkov, v menšej miere zavedenie rodičovského dôchodku. Od 1. januára tohto roka zvýšila poisťovňa všetky penzie o 11,8 percenta.

Napríklad priemerný starobný dôchodok tak od začiatku tohto roka stúpol o viac ako 61 eur. Od 1. júla tohto roka poisťovňa mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 percenta. Znamenalo to opätovný nárast priemernej starobnej penzie o viac ako 60 eur.

Okrem toho za desať mesiacov tohto roka poisťovňa vyplatila rodičovské dôchodky v sume 285 miliónov eur.

Suma rodičovského dôchodku

Rodičovský dôchodok sa na Slovensku zaviedol od začiatku tohto roka. Dieťa pracujúce na Slovensku môže odviesť každému rodičovi na penzii 1,5 percenta z jeho hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu.

Vychádza sa pritom z príjmov dieťaťa spred dvoch rokov. Suma rodičovského dôchodku je zastropovaná, počíta sa najviac z 1,2-násobku priemernej mzdy na Slovensku. Pri priemernej hrubej mzde za rok 2021 vo výške 1 211 eur maximálny rodičovský dôchodok v tomto roku dosahuje 21,80 eura mesačne pre každého rodiča.

Takýto rodičovský dôchodok svojim rodičom môžu dopriať deti, ktorých hrubá mzda alebo vymeriavací základ dosahuje 1 453,60 eura a viac. Rodičovský dôchodok nemá vplyv na výšku odvodov dieťaťa ani na výšku jeho budúceho dôchodku.

Návrh ministra Tomáša

Minister práce a sociálnych vecí Erik Tomáš (Hlas-SD) navrhuje súčasnú podobu rodičovského dôchodku zrušiť. Kým v súčasnosti môžu pracujúce deti svojim rodičom na penzii prispieť časťou sociálnych odvodov vo výške 1,5 percenta hrubej mzdy zamestnanca, resp. vymeriavacieho základu živnostníka, po novom by mohli svojim rodičom odviesť dve percentá zo zaplatenej dane z príjmov. Minister práce chce týmto spôsobom získať 315 miliónov eur, ktoré chce použiť na zvýšenie trinástych dôchodkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Sociálna poisťovňa