Finančná správa uľahčí registráciu ďalších daňových subjektov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Registrácia, register
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Finančná správa uľahčí tento mesiac registráciu ďalším daňovým subjektom. Registráciu z úradnej moci vykonáva od januára 2023 na základe legislatívnej úpravy.

Rozširovanie preberania údajov

Týka sa fyzických a právnických osôb, ktoré sú zapísané do registra právnických osôb, podnikateľov a orgánov verejnej moci (RPO), zo zdrojových registrov, teda Obchodný register a Živnostenský register.

Od 15. apríla finančná správa rozširuje preberanie údajov z ďalších zdrojových registrov, a to z Registra spoločenstiev vlastníkov bytov a nebytových priestorov a Registra pozemkových spoločenstiev. Získané údaje sú podkladom pre správcu dane pre vykonanie registrácie z úradnej moci ďalšej skupiny daňových subjektov vedenej v RPO.

Bez žiadosti o registráciu

Uvedené daňové subjekty nebudú musieť predkladať žiadosť o registráciu, oznámenie zmien, žiadosť o zrušenie registrácie na daň z príjmov, daň z pridanej hodnoty a daň z poistenia.

Pre daňové subjekty, ktoré nie sú zapísané do RPO zo zdrojových registrov, platí naďalej legislatívna povinnosť podať žiadosť o registráciu u miestne príslušného správcu dane.

Zavedením tejto registrácie finančná správa zaregistrovala z úradnej moci za rok 2023 celkovo 82 082 daňových subjektov, ku koncu marca tento počet vzrástol na 102 914.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Finančná správa