Harmonizovaná inflácia v novembri pokračovala v raste, poháňaná bola najmä cenami potravín a nealkoholických nápojov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Graf, potraviny, inflácia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 18. decembra, 14:18

Medziročná harmonizovaná inflácia (HICP) na Slovensku v novembri zaznamenala nárast o 3,6 %. To predstavuje podľa dát Štatistického úradu SR zvýšenie o 0,1 percentuálneho bodu v porovnaní s októbrom. Výrazný rast cien bol predovšetkým v odvetví výroby a spracovania potravín a nealkoholických nápojov, ktoré spolu pridali 0,12 percentuálneho bodu.

Zvoľnenie rastu

Sektory odevov a obuvi tiež zaznamenali rast, a to o 0,6 percentuálneho bodu, zatiaľ čo ceny v odvetví rozličného tovaru a služieb klesli o 0,3 percentuálneho bodu. Na medziročnej báze vzrástli ceny najviac vo vzdelávaní o 10 %, v reštauráciách a hoteloch o 5,9 %, v zdravotníctve o 5,3 % a v potravinách a nealkoholických nápojoch o 4,7 %.

Analytik 365.bank Tomáš Boháček predpovedá, že rast cien potravín by mal do konca roka zvoľniť, vzhľadom na medzimesačné skoky v cenách slepačích vajec a masla. Inflácia v decembri by mohla voči novembru klesnúť podľa neho približne o 0,2 percentuálneho bodu. V nasledujúcom roku sa očakáva obnova rastu cien, a to najmä pre vyššie sadzby DPH a rastúce transakčné a administratívne náklady pre firmy.

Výška inflácie

Boháček predpokladá, že inflácia za tento rok dosiahne priemerne 3,2 %, zatiaľ čo v budúcom roku by mala vzrásť na približne 4,5 %. Vďaka stabilizovaným cenám regulovaných zložiek, ako sú elektrina a zemný plyn, sa očakávaný rast inflácie znížil o 0,5 percentuálneho bodu. Aj keď tempo rastu kúpnej sily na Slovensku klesne, analytik očakáva, že nominálny rast miezd o takmer 6 % zachová rast reálnych príjmov o 0,5 percentuálneho bodu.

Ako komentoval analytik ČSOB Marek Gábriš, slovenská inflácia akceleruje opäť od jesene a v závere roka v decembri môže ešte mierne podrásť. Výraznejší impulz však opäť dostane podľa jeho slov od januára 2025, ťahaná najmä rastom priamych aj nepriamych daní, poplatkov, cien služieb, či potravín.

Regulované ceny

Z poplatkov sa dajú spomenúť napríklad poplatky za cesty a diaľnice alebo poplatky miest a samospráv. Regulované ceny v sieťových odvetviach ako teplo, plyn, elektrina alebo voda budú rasť pomalšie, ale zrejme predsa len mierne prispejú k celkovej inflácii,“ povedal Gábriš.

Dôvodom je podľa neho odloženie zreálnenia cien plynu pre domácnosti oproti trhovým cenám, ktoré však v konečnom dôsledku zaplatíme na daniach. Najproblematickejším bodom zrejme zostanú ceny potravín.

Napríklad, centrálna banka v najnovšej prognóze predpokladá zrýchlenie tempa ich rastu v roku 2025 na 5,1 %. Priemerná inflácia tak v budúcom roku zrejme dosiahne okolo 4 % – 5 %,“ uzavrel Gábriš.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek GábrišTomáš Boháček
Firmy a inštitúcie 365 bankČSOB bankaŠtatistický úrad SR