Investujete svoje peniaze správne? Niektorí si nesporia vôbec nič, iní robia veľa chýb

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, muž, žena, prekvapenie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Podľa prieskumu 365.invest realizovaného agentúrou 2muse iba približne štvrtina zo sporiacich ľudí svoje voľné financie zhodnocuje v investíciách. Ostatní ich nechávajú doma v hotovosti, na bežnom a sporiacom účte alebo termínovanom vklade.

Vplyv inflácie na bežné účty

Prieskum agentúry Focus pre finančnú skupinu Partners taktiež ukázal, že najčastejší spôsob sporenia ľudí je odkladanie si peňazí na bežnom účte. To nielenže neprináša zárobok, ale ukrajuje z nich aj vysoká inflácia.

Na bankových účtoch majú Slováci dlhodobo až 45,75 mld. eur, inflácia im z týchto úspor za rok ukrojila približne 4,5 milióna eur. Peniaze na bežných bankových účtoch nezarábajú, dôvodom sú nízke úrokové sadzby,“ upozorňuje finančný analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.

Mnoho ľudí považuje banky za tzv. bezpečný prístav pre ich peniaze. Z pohľadu fyzickej bezpečnosti to tak, samozrejme, môže byť. No málokto si uvedomuje, že vplyv inflácie na bežných účtoch s nulovým výnosom znehodnocuje klientove peniaze v čase,“ hovorí ku konzervatívnosti Slovákov garant pre sektor kapitálového trhu Universal maklérsky dom Marek Sokol.

Stačí napríklad päťpercentná ročná inflácia a pri vklade 10-tisíc eur na bežnom účte bude hodnota týchto peňazí po piatich rokoch podľa Sokola zhruba na úrovni 7 800 eur, keďže ceny za uvedené obdobie prirodzene narastajú.

Čím skôr začnete, tým viac nasporíte

Ako uviedla PR manažérka 365.invest Katarína Dubeňová, kým úspory v tradičných, bezpečných a likvidných finančných produktoch zabezpečia finančnú rezervu, pre našu budúcnosť to nestačí.

Vo všeobecnosti platí, že čas sú peniaze a čím skôr začnete investovať, tým viac si v konečnom dôsledku nasporíte. Investovať by ste preto mali menšie sumy, dlhodobo a pravidelne. Zároveň je potrebné určiť si ciele a riziká, ktoré ste ochotný podstúpiť, zvážiť rizikovosť a investičný horizont konkrétnej investície,“ uvádza Dubeňová.

Investovanie je už omnoho dostupnejšie

V súčasnej dobe, kedy je investovanie omnoho dostupnejšie ako kedysi, je podľa Dubeňovej základnou chybou nesporiť alebo neinvestovať vôbec nič. Investovať je podľa nej možné kedykoľvek, online cez aplikáciu, a to aj nižšie sumy, napríklad už od 20 eur mesačne.

Mladá generácia veľmi rada využíva dostupné aplikácie, cez ktoré si vedia aj sami zainvestovať,“ dopĺňa Marek Sokol. Podľa Dubeňovej je dôležité, aby ľudia začali svoje úspory diverzifikovať a okrem sporiacich účtov ich ukladať pravidelne napríklad aj do podielových fondov.

Ako uviedla odborníčka na osobné financie spoločnosti Partners Andrea Kasanická Straková, často sa stretávajú s reakciou ľudí, že nemajú z čoho šetriť. „Zo skúseností však vieme, že odkladať si peniaze a začať šetriť nakoniec nie je problém po dôkladnej analýze rozpočtov domácností,“ skonštatovala Straková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea Kasanická StrakováKatarína DubeňováMarek SokolMatej Dobiš
Firmy a inštitúcie 365.investFinančný kompasPARTNERSUniversal maklérsky dom