Medziročný rast cien v februári dosiahol najvyššiu hodnotu za posledných viac ako 17 rokov, teda od decembra 2003. Medziročná hodnota inflácie vo februári vzrástla na 9 %, pričom v januári bola 8,4 %.
Rast cien potravín
Pod jej rast sa podpísalo podľa Štatistického úradu SR pokračujúce zvyšovanie cien potravín. Medzimesačne sa zvýšili o 1,6 %, čo zdynamizovalo aj ich medziročné zdraženie na 9,8 %. Je to najvyššia hodnota medziročného rastu od augusta 2008. Medziročne sa dvojciferne zvýšili ceny chleba a obilnín, ďalej zeleniny, ako aj olejov a tukov.
Podľa Kažimíra bude inflácia naďalej rásť, vojna na Ukrajine ženie nahor ceny ropy, plynu či obilnín
Najväčšia položka v štruktúre výdavkov slovenských domácností, teda bývanie a energie, mali ceny rovnako ako v januári medziročne vyššie o 13,2 %.
Januárová úprava cien energií súvisela s nízkou porovnávacou základňou, keď v roku 2021 ceny energií klesli, a toto zvýšenie bude podľa úradu ovplyvňovať infláciu na medziročnej báze počas celého roka 2022.
Drahý stavebný materiál a palivo
Naďalej infláciu ťahali pokračujúce rasty cien stavebných materiálov premietnuté do rôznych zložiek odboru bývanie a zdražovanie pohonných hmôt.
Minuloročný výkon ekonomiky len čiastočne zmazal pandemický prepad, hrozbou je teraz vojna na Ukrajine
Pri februárovej úhrnnej miere medziročnej inflácie 9 % dosiahla jadrová inflácia hodnotu 7,9 % a čistá inflácia 7,3 %. Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien, napríklad ceny energií, a iných administratívnych opatrení, napríklad úprav daní a podobne. Čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.