Rubeľ je na rekordnom minime a jeho hodnota je menšia ako jeden americký cent

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
rusko, rubeľ
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ruský rubeľ v pondelok klesol na rekordné minimum a jeho hodnota je menšia ako jeden americký cent. Ide o reakciu trhu na to, že západné štáty rozhodli o vylúčení Ruska z globálneho bankového platobného systému pre inváziu Moskvy na Ukrajinu.

Obmedzená schopnosť podporovať rubeľ

Ruská mena oslabila o takmer 26 percent na 105,27 rubľa za dolár. V závere piatkového obchodovania bol kurz ruskej meny na úrovni zhruba 84 rubľov za dolár.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

USA, Japonsko a iné západné krajiny cez víkend rozšírili sankcie voči Rusku a pridali k nim obmedzenie prístupu niektorých ruských bánk k medzinárodnému platobnému systému SWIFT.

Inflácia poškodí všetkých Rusov

Okrem toho sa reštrikcie voči ruskej centrálnej banke zamerali na jej prístup k rezervám v sume viac ako 600 miliárd dolárov. To obmedzuje schopnosť centrálnej banky podporovať rubeľ.

Pád rubľa pravdepodobne spôsobí prudký rast inflácie, čo poškodí všetkých Rusov nielen ruské elity, ktoré boli terčom predošlých sankcií. Analytici očakávajú masové výbery vkladov z ruských bánk a pokles vládnych rezerv, keďže Rusi sa snažia predať svoju menu za bezpečnejšie aktíva.

Vylúčenie Ruska zo systému SWIFT, ktoré bolo ohlásené v sobotu, je čiastočné. Európe a Spojeným štátom americkým to ponecháva priestor na neskoršie zintenzívnenie sankcií.

(1 EUR = 1,1216 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať