Medziročne inflácia v apríli klesla na 13,8 %. Ako informoval Štatistický úrad SR, naposledy bola takáto úroveň v júli minulého roka. Rast cien spomalil svoju dynamiku, v predošlých mesiacoch dosiahol maximum 15,4 %, a to v novembri a decembri 2022 a vo februári 2023. Stále však podľa úradu ide o vysoké hodnoty, aké tu neboli viac ako dve predošlé dekády.
Zdražovanie potravín
Ceny potravín, ktoré tvoria druhú najvýznamnejšiu položku vo výdavkoch slovenských domácností, rástli nepretržite viac ako dva roky. Aktuálne mierne utlmili tempo rastu na 26,1 %.
Počet neplatičov medziročne stúpol, za nárastom podľa analytičky môže byť vojna na Ukrajine či rekordná inflácia
Z deviatich sledovaných skupín potravín až osem malo naďalej rast nad úrovňou 20 %, výnimkou bolo ovocie, ktoré medziročne zdraželo o 13,3 %.
Najvýznamnejšie bolo medziročné zvýšenie cien chleba a obilnín o 25,9 %, ďalej mäsa takmer o 25 % a súčasne mlieka, syrov a vajec o 32,9 %.
Nájomné a rast cien plynu
Na druhom mieste z hľadiska vplyvu na infláciu je naďalej rast cien v odbore bývanie a energie, ten aktuálne klesol na 12,3 %. Bývanie s energiami je najväčšou výdavkovou skupinou domácností na Slovensku.
Z hľadiska vplyvu v tomto odbore medziročne najvýznamnejšie vzrástli ceny imputovaného nájomného o 10,8 %, s rastom cien plynu z januára tohto roka o 11,9 % a aktuálnym poklesom cien tepla na hodnotu 19,8 %.
Platy v gastre sa zvýšili o 18 percent a v stavebníctve a ubytovaní sú nad tisíckou. Ako však zárobky ovplyvnila inflácia?
V odbore doprava ceny medziročne klesli o 0,2 %, pričom naposledy bol pokles cien v tejto oblasti v januári 2021. Pozitívom bol podľa úradu hlavne fakt, že ceny pohonných látok boli v apríli medziročne nižšie o 9,1 %.
Významný podiel na raste cien malo tiež 20-percentné zdraženie v reštauráciách s ubytovaním, ktoré bolo ťahané najmä zvýšením cien závodného stravovania.